Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Zespół wibracyjny - jak zapobiegać?, Blog sklep bhp

Skutkiem narażenia człowieka na długotrwałe oddziaływanie wibracji o różnych częstotliwościach jest zapadnięcie na chorobę zawodową jaką jest zespół wibracyjny.

Jest to choroba dotykająca pracowników stale narażonych na długotrwałe oddziaływanie drgań mechanicznych. Wibracje takie pochodzą od maszyn i od narzędzi pracy. Drgania te oddziaływają na człowieka miejscowo poprzez dłonie, ręce ale mogą również przenosić się na podłoże działając wtedy na cały organizm. Zespół wibracyjny to niebezpieczna choroba która powoduje m.in zmianę ciśnienia krwi, zaburzenia wielonerwowe , zaburzenia czucia i inne. Gdy drgania działają na cały nasz organizm - narządy wewnętrzne wpadają w drgania rezonansowe - ma to bardzo negatywne skutki jeżeli chodzi o nasze samopoczucie czy zdrowie.

 

Zapobieganie wibracjom

 

Obecnie maszyny, pojazdy czy narzędzia produkowane są w taki sposób, by niwelowały jak najwięcej szkodliwych drgań. Zaleca się również w pracy gdzie występują wibracje następowała duża rotacja pracowników i częste kilkuminutowe przerwy w wykonywanej pracy.

 

Występują dwa podstawowe środki ochrony indywidualnej które pomagają chronić nasz organizm przed szkodliwymi wibracjami.

 

Pierwszym z nich są maty antywibracyjne.

Wykonane są one z grubej gąbki PCV która ma właściwości sprężynujące.

Drugim środkiem zapobiegającym urazom spowodowanych wibracjami są rękawice antywibracyjne. Stosowane są one w pracach w których występują drgania mechaniczne o różnych częstotliwościach. Używane są by zapobiec wspomnianej chorobie zawodowej. Rękawice te najlepiej tłumią drgania o dużych częstotliwościach - te właśnie powodują pojawienie się i rozwój postaci naczyniowo-nerwowej zespołu wibracyjnego. Bardzo dużo zaletą rękawic antywibracyjnych jest to, że nie chronią pracownika jedynie przed wibracjami, ale często również przed niską temperaturą i wilgocią. Te z kolei potęgują szkodliwe oddziaływanie wibracji. Z tego powodu używanie rękawic antywibracyjnych także w wypadkach gdy niwelują one wibracje w niewielkim stopniu jest jak najbardziej uzasadnione.

Rękawice antywibracyjne najczęściej zauważamy na dłoniach operatorów ubijarek, zagęszczarek, młotów pneumatycznych czy wiertarek. Stosowane są również u szlifierzy czy ślusarzy.

 

Rękawice antywibracyjne

Na rynku występuje dużo różnych modeli rękawic antywibracyjnych. Różnią się materiałem z którego zostały wykonane, jego grubością, właściwościami, kolorystyką.

Podstawowym modelem jest rękawica marki REIS

 

 

 

są to jedne z najbardziej popularnych rękawic antywibracyjnych, doskonale spełniają swoje zadanie, występują w 2 rozmiarach:9 i 10.

 

Bardziej zaawansowaną rękawicą antywibracyjną będzie:

https://www.gvarant.pl/p21386,rekawice-deltaplus-nysos-vv904-antywibrcyjne.html

 

rękawica ta posiada dodatkowe wzmocnienia z neoprenu na wierzchu dłoni i na palcach.

 

Najbardziej zaawansowaną rękawicą będzie z pewnością ta:

https://www.gvarant.pl/p21308,rekawice-mechanics-os-1st-vibra-x-ostrzegawcze-szyte-antywibracyjne-rzep-1010123.html

 

Oprócz działania antywibracyjnego, posiada wodoodporną i oddychającą membranę. Na części chwytnej znajduję się nadrukowany sylikon dla zwiększenia chwytności. Ta rękawica to najlepszy wybór dla kogoś, kto często narażony jest na wibracje przy pracy.

 

Zespół wibracyjny to duże zagrożenie i ryzyko ciężkiej choroby ale na szczęście mamy środki by jej zapobiegać. Odpowiednie wykorzystanie czasu pracy (częste przerwy, rotacja pracowników) i odpowiednich środków ochrony indywidualnej pozwala znacząco zredukować ryzyko choroby.

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności