Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Jak ograniczać hałas infradźwiękowy, Blog sklep bhp

Infradźwięki to dźwięki lub hałas, którego widmo częstotliwości zawarte jest głównie w zakresie od 1 do 20 Hz. Ich naturalnymi źródłami są na przykład wodospady, wiatry, burze czy wzburzone morze. W środowisku pracy najczęstszym źródłem emisji hałasu infradźwiękowego są środki transportu (samochody, tramwaje, autobusy, lokomotywy, helikoptery, promy, kutry) i niektóre maszyny oraz urządzenia przemysłowe.


Hałas niskoczęstotliwościowy, w tym infradźwiękowy, odbierany jest przez człowieka zarówno drogą słuchową, jak i przez receptory wibracji rozłożone na całym ciele. Dominującym efektem wpływu infradźwięków na organizm w warunkach ekspozycji zawodowej jest ich działanie uciążliwe, występujące już przy niewielkich przekroczeniach progu słyszenia.


Uwaga!
Bardzo nieprzyjemnym efektem oddziaływania hałasu infradźwiękowego o wartości powyżej 130 dB jest uczucie wibrowania narządów wewnętrznych, które może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu komórek, tkanek i narządów, powodując przy poziomach powyżej 160 dB mechaniczne zniszczenie struktur organów. Zjawisko to jest związane z pobudzaniem do drgań organów wewnętrznych, których częstotliwości rezonansowe leżą w tym zakresie.

Zobacz środki ochrony słuchu w naszym sklepie www.gvarant.pl/ochrona-sluchu/


Ochrona przed hałasem infradźwiękowym
Infradźwięki ze względu na znaczną długość fal są słabo tłumione przez przegrody i powietrze, rozprzestrzeniają się swobodnie na duże odległości, przez co ochrona przed nimi jest znacznie trudniejsza niż przed hałasem słyszalnym. Na ogół wymagane jest każdorazowo indywidualne projektowanie zabezpieczenia.


Ochrona przed narażeniem na hałas infradźwiękowy obejmuje:

  • metody techniczne, między innymi:
  • stosowanie tłumików akustycznych w układach dolotowych maszyn przepływowych,
  • stosowanie specjalnych kabin dla operatorów urządzeń,
  • usztywnienie konstrukcji ścian pomieszczeń w przypadku wystąpienia rezonansów,
  • wprowadzenie przegród w pomieszczeniu, gdzie są fale stojące,
  • stosowanie obudów maszyn i urządzeń,
  • działania organizacyjne, między innymi skrócenie czasu ekspozycji, rotację pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy;
  • profilaktykę medyczną, głównie badania lekarskie przed przyjęciem do pracy, które wykluczą zatrudnienie na stanowiskach pracy, na których występuje hałas infradźwiękowy osób, u których stan czynnościowy organizmu odbiega od norm 
Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności