Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Buty elektrostatyczne, Blog sklep bhp

Obuwie ochronne przed efektem ESD.

ESD (ElektroStatic Discharge) oznacza wyładowanie elektrostatyczne - wyrównanie potencjałów pomiędzy dwoma obiektami do momentu powstania równowagi elektrycznej. Takie wyładowanie następuje często w ułamkach sekundy, najczęściej w formie iskry lub łuku napięcia.

Powszechnie efekty ESD znane są wszystkim. Są nimi wyładowania na klamkach drzwi, strzelanie lub nawet iskrzenie podczas zdejmowania ubrań wykonanych z włókien syntetycznych. Naładowanie elektrycznością statyczną jest procesem, podczas którego w wyniku kontaktu i późniejszego rozdzielenia dwóch powierzchni generowany jest ładunek, który w efekcie może powodować uszkodzenie czułych elementów (mikroprocesorów, głowic dysków twardych, itp.)

Wraz ze wzrostem zaawansowania technicznego i technologicznego firm połączonego z dużą precyzją stosowanych urządzeń i wykonywanych czynności konieczna staje się maksymalna ochrona procesów produkcyjnych. Kontrola niepożądanego naładowania elektrostatycznego odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Coraz więcej pracowników jest w kontakcie z elektrostatycznie wrażliwymi procesami produkcji, elektrycznie czułymi materiałami i przedmiotami pracy. Dzięki obuwiu ESD zapobiega się elektrycznemu naładowaniu osoby noszącej obuwie np. wskutek tarcia w trakcie chodzenia po niektórych powierzchniach, a tym samym zapobiega się szkodliwym elektrostatycznym wyładowaniom. W wielu przypadkach elektrostatyczne wyładowanie powoduje ukryte wady, które ujawniają się dopiero po pewnym czasie w specyficznych warunkach jako usterka lub zakłócenie.

Opór elektryczny obuwia zgodnie z normą EN 61340-5-1 leży w przedziale pomiędzy 7, 5 x 105Ω a 3,5x107Ω (0,75 MΩ do 35 MΩ).

Obuwie elektrostatyczne powinno się stosować, jeżeli zachodzi konieczność zapobiegania naładowaniu elektrostatycznemu pracownika przez odprowadzanie ładunków. Jest ono stosowane m. in. w przemyśle elektronicznym, komputerowym i samochodowym w celu zapobiegania powstawaniu szkód poprzez wyładowania elektrostatyczne przy montażu czułych elementów. Również coraz więcej przedsiębiorstw chemicznych i farmaceutycznych w obszarach zagrożonych wybuchem stawia na większe bezpieczeństwo oferowane przez obuwie ESD

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności