Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Porady praktyczne - Jak wybrać odpowiednie buty robocze ?, Blog sklep bhp

Jak wybrać buty robocze dopasowane do naszych potrzeb?

Pracując w branży BHP często mam uczucie, że temat wyboru butów roboczych jest traktowany przez wielu ludzi „po macoszemu”, Dlaczego? Bardzo dużo czasu poświęcamy by wybrać buty sportowe czy buty, na co dzień. Zwracamy uwagę na fason, markę czy opinie o nich zamieszczone w Internecie. Przymierzamy je, oceniamy ich wygodę i jakość. 

A jak to wygląda w przypadku butów roboczych? " O te poproszę, Pan da, te najtańsze, to przecież tylko buty robocze"

Moim zdaniem to duży błąd, buty robocze to podstawowy ekwipunek pracownika, w którym spędza cały dzień. Ich wygoda, dopasowanie do indywidualnych potrzeb decyduje o naszym samopoczuciu  a nawet o stopniu zmęczenia. Ich odpowiedni dobór może chronić nasze zdrowie przed przykrymi konsekwencjami wypadów w miejscu pracy, a również nasz portfel przed kosztami późniejszego leczenia. Wygodne obuwie robocze podnosi również wydajność pracownika. Co może być gorszego od niewygodnych butów? Ale jak je dobrać? Czym się kierować przy wyborze obuwia roboczego?

Od dobrego doboru butów roboczych zależy nasz komfort

Wybierając buty robocze, musimy dobrać je odpowiednio do branży, w której pracujemy. Inne buty wybierze robotnik budowlany obsługujący koparkę, inny pracownik wykończeń wnętrz. Kierując się naszą wygodą i bezpieczeństwem, możemy przyjąć, że pracując na zewnątrz, najlepiej wybrać trzewiki. Pracując wewnątrz budynków, najlepszym wyborem będą półbuty.

Następnie musimy określić zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni na naszym stanowisku pracy. Dla większości pracowników działających wewnątrz budynków, optymalną normą będzie S1P, dla tych zaś pracujących na zewnątrz S3. Dlaczego? Norma S1P zapewnia nam m.in. bezpieczeństwo palców, jak również chroni spód stopy przed nastąpieniem na ostre przedmioty. Natomiast norma S3 do ww. właściwości dodaje również odporność na przepuszczalność i absorbcję wody.

Pozostaje kwestia wyboru materiałów, z jakich wykonane są buty. Musimy zwrócić uwagę na podeszwę, od niej będzie w dużej mierze zależała wygoda użytkowania. Swoim klientom, polecam 2 warstwowe podeszwy. Jest to ciekawe rozwiązanie gwarantujące odpowiednią wytrzymałość podeszwy i wysoki komfort użytkowania. Spód buta wykonany jest wtedy z twardego, odpornego na zużycie i uszkodzenie materiału, natomiast element, który ma kontakt ze stopą, jest miękki i wygodny.

Wierzch buta, zazwyczaj wykonany jest ze skóry, bądź z połączenia skóry z tworzywem sztucznym. Wybór wierzchu buta również uzależniony jest od tego, co robimy. Dla jak najlepszej wygody, szczególnie w upalne dni najlepiej wybrać obuwie z perforowaną skórą. W naszej ofercie występują również buty robocze ze wstawkami z siatki. Niestety, takie przewiewne buty nie sprawdzą się u osób pracujących w dużym zapyleniu czy też u osób pracujących w przetwórstwie drzewnym. Natomiast buty ze skóry licowej, czy z nubuku, idealnie nadają się do prac na zewnątrz. Są odporne na czynniki atmosferyczne, wodę czy błoto, są też łatwe w czyszczeniu i konserwacji.

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia zawodowego czy roboczego jest waga. Ciężar obuwia jest pierwszą rzeczą, jaką odczujemy po ich ubraniu. Dobre buty robocze nie muszą być ciężkie! Ich waga zależy w dużej mierze od materiałów, z jakich są wykonane. Wybierajmy modele z kompozytową wkładką i podnoskiem. Wielu producentów, w swoich katalogach podaje wagę danego egzemplarza.

Przy wyborze warto wziąć pod uwagę sprawdzonych producentów, takich jak BETA, COFRA, DELTAPLUS, PORTWEST czy URGENT.

Trzewiki robocze to dobry wybór dla pracowników fizycznych

Posiadając już wiedzę odnośnie kryteriów wyboru butów roboczych, możemy poszukać butów roboczych w sam raz dla siebie. 

Tylko jak to zrobić? Jak przeszukać bazę tysięcy produktów? Tutaj z pomocą przychodzi wyszukiwarka na naszej stronie internetowej. Pozwala ona posortować obuwie ze względu na jego rodzaj (półbuty, trzewiki, sandały), normy, jakie ma spełniać czy nawet materiał, z którego jest wykonany but czy podnosek. Możemy również znaleźć buty, które posiadamy obecnie na magazynie – mamy wtedy gwarancję, że otrzymamy je w ekspresowym tempie.

 

Podsumowując, poświęćmy chwile na dobranie dobrych butów do pracy. Poświęcony czas zostanie nam zrekompensowany przez podniesienie komfortu naszej pracy. Uchroni również przed różnorakimi wypadkami, a wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

 

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie
Infolinia czynna od pn do pt od 07:00 - 17:00

ul. Warszawska 29

35-205 Rzeszów

(budynek Biedronki)

Akceptujemy płatności