Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Maski przeciwpyłowe, Blog sklep bhp

Maski przeciwpyłowe

Maski i półmaski zapewniają bezpieczeństwo pracownikom w warunkach silnego zapylenia

Jak również podczas przebywania w szkodliwych warunkach. To stosunkowo tania i skuteczna metoda na zapewnienie bezpieczeństwa i poprawę komfortu i wydajności pracy. Maski i półmaski używane są w szerokim zakresie branż, dlatego używa się ich w branży medycznej, budowlanej, górniczej, przy produkcji w halach o dużym zapyleniu, przy obróbce i cięciu drewna czy metalu i w wielu innych.

Wykonane są z różnych materiałów

Zależy to od producenta, niektórzy - tak jak 3M - mają swoje opatentowane tkaniny. Dobrze dobrana maska zapewnia komfortową, wydajną a przede wszystkim bezpieczną pracę. Pamiętajmy, że masek nie należy używać jedynie wtedy, gdy widać pył "gołym okiem". Ponieważ maseczki przeciwpyłowe chronią jedynie przed pyłem, nie ochronią nas one przed szkodliwymi gazami, czy nawet spalinami z silników! Pamiętajmy, że gdy istnieje ryzyko, że poziom tlenu spadnie poniżej normy musimy stosować specjalistyczny izolujący sprzęt.

Rodzaje masek przeciwpyłowych

W branży medycznej zastosowanie mają jednorazowe maseczki chroniące przed zagrożeniami biologicznymi. Są one również łatwe i wygodne w użytkowaniu. Zazwyczaj sprzedawane są w opakowaniach po 50 sztuk i ich wielokrotnościach.

https://www.gvarant.pl/p2056,maska-higieniczna-deltaplus-masquv-op-50-szt.html

W budownictwie i przemyśle maskę wybieramy w zależności od możliwych najgorszych stężeń szkodliwego pyłu jaki może wystąpić na danym stanowisku pracy. Podstawowa norma dotycząca masek to EN 149:2001+A1:2009. W tej normie mamy podział na 3 klasy masek: FFP1, FFP2 i FFP3. Klasy te różnią się jakością ochrony, najlepszą jest FFP3. Wybierając taką maskę zwróćmy uwagę na kilka elementów.

1. Maska powinna mieć zawór oddechowy.

Taki zawór w znacznym stopniu zmniejsza opory powietrza występujące przy oddychaniu. Czyni oddychanie łatwiejszym, co również wpływa na zmęczenie i wydajność pracownika. Występują modele nawet z dwoma zaworami oddechowymi:

https://www.gvarant.pl/p2315,polmaska-jednorazowa-2-zawory-secura-secair-2p1-klasa-p1-s51021d0.html

ale jeden zawór jest już wystarczający. 

2. Sprawdźmy czy maseczka jest wygodna

Załóżmy więc jedną na twarz. Dodatkowo sprawdź czy oddychanie w niej nie sprawia kłopotu. Na pewno dobrze dolega do twarzy? Gdy będzie luźna, pył będzie dostawał się szczelinami do środka. Dodatkowo sprawdź czy jest możliwość regulacji maseczki na gumkach. Ponieważ jest bardzo dużo różnych krojów masek, na pewno znajdziemy taką, w której będziemy się dobrze czuć.

3. Używając maski do profesjonalnych zastosowań używajmy takiej z normą FFP3.

4. Zadbajmy o odpowiednią ilość masek

Ponieważ dość szybko się zużywają, a ich brak może zatrzymać wykonywane prace.

Maseczki FFP3 które są dobrej jakości, jednocześnie nie kosztują zbyt wiele:

https://www.gvarant.pl/p947,polmaska-jednorazowa-zawor-reis-mas-s-ffp3v-op-10-szt.html

https://www.gvarant.pl/p19957,polmaska-jednorazowa-consorte-klasa-p3-ffp3-zawor.html

Kiedy możemy uznać, że maseczka jest zużyta i należy ją wymienić?

Najłatwiejszym sposobem oceny czy maseczka jest zużyta jest ocena wzrostu oporu oddychania. Ponieważ maseczka z czasem pochłania zanieczyszczenia, to, gdy komfort używania spada, gdy coraz trudniej się oddycha - należy taką maseczkę wymienić.

Dobrze dobrana maseczka przeciwpyłowa

Daje gwarancję dużego komfortu pracy dla pracownika nawet w warunkach silnego zapylenia. Chroni też przed licznymi chorobami dróg oddechowych, dlatego zawsze pamiętajmy o ich używaniu.

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności