Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Jak dobrać ochronniki słuchu?, Blog sklep bhp

Jak dobrać ochronniki słuchu?

Jednym z zagrożeń, na które narażony jest pracownik jest wysoki poziom hałasu.

A co to jest hałas? Hałasem określamy niepożądany dźwięk, na który jesteśmy narażeni. Ponieważ nasz narząd słuchu jest bardzo wrażliwy i delikatny, głośny hałas powodować może dyskomfort, ból a nawet trwałe uszkodzenie słuchu. Również przebywanie w głośnym środowisku zwiększa ryzyko wypadku w pracy. Dlatego hałas jest jednym z najczęstszych zagrożeń, na jakie narażony jest pracownik. Hałas bardzo negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Może powodować wiele chorób takich jak, choroba wrzodowa nadciśnienie tętnicze, powoduje on również bóle głowy czy nerwice.

By chronić się przed złymi skutkami zanieczyszczenia hałasem musimy najpierw określić poziom zagrożenia. 

Jak mierzymy poziom hałasu?

Służą do tego urządzenia zwane miernikami poziomu hałasu. Co możemy wywnioskować z ich pomiarów?

Jeżeli pomiar wykazuje:

Poniżej 35 decybeli

Jesteśmy bezpieczni, nie ma on negatywnego skutku na nasz organizm. może jednak - przy długim narażeniu - powodować zdenerwowanie i opóźnianie czasu reakcji.

Hałas w przedziale od 35 do 70 decybeli

Wywołuje już negatywne skutki w naszym organizmie. Powoduje również uczucie zmęczenia co w konsekwencji wpływa na wydajność pracownika.

Hałas do 85 decybeli

Może nawet uszkodzić nam słuch, powoduje bóle głowy

Powyżej tej granicy

Jest już bardzo niebezpiecznie, możemy uszkodzić swój narząd słuchu, działa destrukcyjnie na cały nasz organizm

Jak możemy walczyć z wysokim poziomem hałasu?

Przede wszystkim możemy ograniczać czas, jaki spędzamy w strefie hałasu. Podczas pracy stosujmy odpowiednie przerwy. Musimy również, przebywając w takiej strefie, ciągle stosować ochronniki słuchu. Dlatego, ponieważ nawet niewielkie nawet przerwy w ich noszeniu powodują duże szkody w naszym organizmie.

Podstawowym narzędziem do walki z wysokim natężeniem hałasu są ochronniki słuchu.

Rynek BHP jest pełny różnego rodzaju rozwiązań. Od prostych wkładek piankowych, poprzez ochronniki czasz owe, na hełmowe do elektronicznych ochronników słuchu. Dobór skutecznych ochronników słuchu uzależniony jest również od warunków pracy. W wypadku pracy w środowisku wilgotnym i gorącym lepszym rozwiązaniem są wkładki douszne piankowe, bądź wkładki na pałąku. W wypadku, gdy pracownik podczas pracy ma brudne ręce - nie może stosować takich wkładek, może to powodować infekcje.

Używanie ochronników słuchu

Nie stoi na przeszkodzie by jednocześnie używać innych ochron, również takich jak ochrona dróg oddechowych, głowy czy wzroku.

Jak wybrać ochronniki słuchu? Z jakich produktów korzystają nasi klienci?

Wśród wkładek piankowych polecamy produkty wkładki piankowe 3M

wkładki po założeniu dopasowują się do kanału słuchowego, są miękkie i delikatne. Dzięki niewielkim wymiarom są bardzo wygodne i praktycznie niezauważalne. Jest to produkt jednorazowy.

Innym częstym rozwiązaniem są zatyczki na pałąku

Bardzo łatwe w zakładaniu i ściąganiu, lekkie i wygodne.

jeżeli jednak potrzebujemy czegoś co zapewni nam komfort akustyczny, powinniśmy przyjrzeć się ochronniko czaszowym marki PELTOR. Ich podstawowa linia to OPTIME. Występują w 3 podstawowych rodzajach, które różnią się klasą tłumienia.

Optime I przeznaczone do pracy w umiarkowanym hałasie. Ich poziom tłumienia to 27 dB. Sa miękkie i nie uciskają uszu. Dodatkowo możemy wymieniać wkładki nauszników.

Większy poziom tłumienia zapewniają Optime II

Oferują one już tłumienie SNR 31 d

Najwyższym modelem, oferującym najwyższy poziom tłumienia będzie Optime III 

 

Ciekawym rozwiązaniem są ochronniki słuchu z ... wbudowanym radiem:

https://www.gvarant.pl/p21362,nauszniki-deltaplus-pit-radio-2-radio-amfm-snr-28-db.html

Ochraniają one nasz słuch jednocześnie zapewniając odbiór radia FM.

Istnieje również potrzeba, by przeszkolić pracownika z używania środków ochrony słuchu.

Niewłaściwe założenie ochronników, niweluje ich działanie. Dlatego pamiętajmy, że nie można wkładać za ucho okularów i innych przedmiotów, które spowodują niewłaściwy docisk czaszy do ucha.  Nie zapominajmy również o okresowej kontroli technicznej ochronników. Najszybciej zużywają i uszkadzają się poduszki uszczelniające. Mogą one zostać również uszkodzone mechanicznie - w takim wypadku przed przystąpieniem do pracy należy je wymienić. Sprzęt służący do ochrony słuchu należy przechowywać w suchym, czystym miejscu.

Pracodawca ma obowiązek zadbać o wyposażenie pracownika w odpowiedni sprzęt do ochrony słuchu.

Nie dopełnienie tego obowiązku skutkuje bardzo wysokimi karami od PIP. 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności