Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Bezpieczeństwo pracowników pracujących na drodze, Blog sklep bhp

Pracowników drogowych mijamy codziennie podróżując przez nasz kraj. Zdarza się, że irytujemy się obserwując ich pracę w godzinach szczytu stojąc w korku. Ich praca jest jednak bardzo potrzebna - dbają o stan dróg, ich przejezdność i nasze bezpieczeństwo. Sama praca na drodze jest bardzo niebezpieczna i wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, ponieważ zazwyczaj odbywa się podczas normalnego ruchu drogowego. Jest to również bardzo zróżnicowana praca, nie polega tylko na remoncie dróg, ale na ich utrzymaniu i konserwacji. Często widzimy pracowników koszących trawę na poboczu czy przycinających drzewa, krzaki by nie wystawały na pas ruchu. Dlatego zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa jest trudne, wymagające ale na szczęście nie niemożliwe. Możemy o nie zadbać na kilka sposobów.

 

1. Przede wszystkim - jeżeli to możliwe - musimy zadbać o odgrodzenie pracowników od ruchu ulicznego. Sposób wykonania tego reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drodze.

Na rynku dostępne są specjalne bariery ostrzegawcze. Wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, są odporne na działanie czynników atmosferycznych czy słońca. Często pokryte są odblaskową farbą, czy specjalnymi pasami, co powoduje odbijanie się świateł samochodów. Większośsć ma możliwość składania, co powoduje że są łatwe w przechowywaniu jak i transporcie.

 

 

Bardzo często używa się również pachołków drogowych. Wykonane są z tworzyw sztucznych lub gumy. Posiadają pasy odblaskowe. Są łatwe w użyciu, zajmują nie wiele miejsca w magazynie (można nakładać je jeden na drugi) Pachołki drogowe występują w kilku wysokościach ale najpopularniejszym jest 75 cm.

 

 

Często stosowane są również przyczepy z oznakowaniem prac, najczęściej migającym żółtym światłem ostrzegawczym wraz z odpowiednim znakiem drogowym. Przyczepa taka jest widziana z daleka i daje kierowcy czas na zwolnienie i zmienienie pasa ruchu. Do bardziej profesjonalnych zabezpieczeń pracowników drogowych należą np. przyczepy z terminalami zderzeniowymi. Są to już drogie rozwiązania, ale znacząco podnoszą bezpieczeństwo. Trwają prace nad wymuszeniem używania takich rozwiązań przez firmy pracujące na drogach.

 

 

2. Pracownik drogowy musi być dobrze widoczny dla uczestników ruchu drogowego. Nie wystarczy tutaj kamizelka ostrzegawcza, czy pasy odblaskowe na spodniach. Pracownik musi być ubrany w specjalną odzież o podwyższonej widoczności, spełniającą normę - PN-EN 471:2005 „Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego - Metody badania i wymagania”

Spektrum dostępnej odzieży ostrzegawczej jest bardzo duże. Występują spodnie, kurtki, bluzy czy kamizelki spełniające te normy. W naszym sklepie odzież ostrzegawczą znajdziesz zaznaczając na liście produktów po lewej stronie pole OSTRZEGAWCZA.

 

Warto zadbać również o to, by inne elementy stroju robotnika zawierały elementy odblaskowe. Np buty:

https://www.gvarant.pl/p26831,buty-deltaplus-sault2-s3-src-trzewik-lico-s3-src.html

 

czy czapki:

 

https://www.gvarant.pl/p1760,czapka-ostrzegawcza-vizwell-vw21503.html

 

elementy te nie spełniają ww. normy, ale są elementami które dodatkowo zwiększają widoczność pracownika na drodze.

W wypadku złych warunków atmosferycznych, deszczu, ulew, nie ma konieczności rezygnowania z odzieży ostrzegawczej. Dostępne są specjalne komplety przeciwdeszczowe

 

 

Zastosowana technologia (klejone lub zgrzewane szwy) powoduje że odzież ta spełnia swoje zadania w 100%.

 

Właśnie dzięki najnowszym technologiom jak i dużej konkurencji na rynku ubrań ostrzegawczych, są ona bardzo wygodne funkcjonalne i ciekawe stylistycznie. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do zakupów.

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie
Infolinia czynna od pn do pt od 07:00 - 17:00

ul. Warszawska 29

35-205 Rzeszów

(budynek Biedronki)

Akceptujemy płatności