Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Ochrona przed upadkiem z wysokości, Blog sklep bhp

Ochrona przed upadkiem z wysokości

 

 

 

Każda praca wykonywana na wysokości powyżej 1 metra wymaga stosowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. W przypadku gdy niemożliwe jest zastosowanie sprzętu ochrony zbiorowej, takiego jak rusztowania, siatki, podnośniki, windy itp. Konieczne jest zastosowanie sprzętu ochrony osobistej.

 

Zasady doboru sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem bądź asekurującego określane są w treści normy EN363 "Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości – Systemy powstrzymywania spadania".

 

Systemy takie składają się z trzech podstawowych elementów:

 

  • podzespołu kotwiczącego

 

Podzespół kotwiczący powinien być stabilnie umieszczony na konstrukcji nośnej.

 

  • podzespołu łącząco-amortyzującego

 

Podzespół łącząco- amortyzujący to połaczenie szelek w które wysposażony jest pracownik z punktem kotwiczenia. Jego zadaniem jest złagodzenie skutków spadania człowieka z wysokości poprzez wchłanianie energii kinetycznej powstałej podczas spadania.

 

  • szelek bezpieczeństwa

 

Szelki bezpieczeństwa to element systemu bezpieczeństwa w który ubrany jest pracownik. Jego zadaniem jest rozłożenie sił działających na człowieka podczas spadania oraz nadanie mu właściwej pozycji.

 

 

Użycie indywidualnych środków chroniacych przed upadkiem z wysokości stosowane jest wtedy gdy nie ma możliwosci zastosowania innch środków.

Zadaniem systemu nie jest zapobieżenie upadkowi ale wyeliminowawnie skutków – tz. Bezpieczne zatrzymanie spadającego człowieka, złagodzenie skutków nagłej utraty prędkości.

 

 

Aby odpowiednio dobrać sprzęt do ochrony przed upadkiem z wysokości należy uwględnić następujące czynniki wpływające na ryzyko:

 

  1. Minimalna wolna przestrzeń

 

Zatrzymanie człowieka w sposób bezpieczne musi nastąpić w powietrzu – przed osiągnięciem podłoża bądź innej przeszkody po fazie tzw. swobodnego upadku.

Należy pamiętać że uderzenie w podłoże lub przeszkoda zawsze są bardzo niebezpieczne dla człowieka.

 

By nie dopuścić do takich sytuacji należy zapewnić tzw. wolną przestrzeń. Przestreń ta znajduje się poniżej pracownika w strefie potencjalnego upadku.

Okreslając wilkość koniecznej wolnej przestrzeni należy wziaść pod uwagę parametry elementu łacząco-amortyzującego a także położenie punktu kotwiczącego w stosunku do użytkownika.

 

  1. Położenie punktu kotwiczącego

     

Droga swobodnego spadania tj. Droga którą pokonuje użykownik od momentu odpadnięcia do momentu zadziałania środków ochrony osobistej powinna być jak najkrótsza. Wysokość położenia punktu kotwiczącego określa długość tej drogi. Najlepszym wyborem jest umiejscownienie punktu kotwiczenia nad pracownikiem – zyskuje się wtedy maksymalne zmniejszenie długości tej drogi. Takie położenie jest najbardziej zalecanae.

 

Gdy punkt kotwiczenia znajduje się poniżej długość spadania się wydłuża co powoduje konieczność zwiększenia wolnej przestrzeni.

 

 

  1. Efekt wahadła

 

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem towarzyszącym efektowi spadania jest zjawisko wahadła. Pojawia się wówczas ryzyko uderzenia w przeszkody znajdujące się z boku.Oddalenie się od pionu wyznaczonego przez linię poprowadzoną od punktu kotwiczenia prostopadle do podłoża zwiększa ryzyko wystąpienia efektu wahadła.

 

Należy dążyć do zmiejszania efektu wahadła.

 

  1. Okres trwałości

 

Żywotność uprzęży wynosi 3 lata od daty pierwszego użycia, uprząż nie może być użyta, jeżeli od daty produkcji minęło więcej niż 5 lat.

 

  1. Badania okresowe

 

Łącznik musi być okresowo badany ponieważ bezpieczeństwo pracownika zależy od dobrego stanu sprzetu. Badanie okresowe musi być przeprowadzane co najmniej raz na rok przez wykwalfikowanego fachowca zgodnie z określonymi procedurami. Obowiązkiem użytkownika jest aktualizowanie serwisowej karty rejestracyjnej przez wprowadzanie do niej danych.

 

Nasza oferta :

 

https://www.gvarant.pl/pl/praca-na-wysokosci/

 

Najczęściej kupowany zestaw:

 

https://www.gvarant.pl/pl/p6583,zestaw-asekuracyjny-irudek-apeninos-sekuraltk-0840022k.html

 

 

Jak nie należy pracować na wysokości :)) :

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności