Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Kask budowlany - eksploatacja, użytkowanie, co z uszkodzeniami., Blog sklep bhp

Czy należy dokonywać przeglądów kasków roboczych?

Kiedy kask budowlany jest uszkodzony?Kaski robocze to jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej. Używany powszechnie na budowach w halach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenia urazu głowy. Kaski, nawet jeżeli pozornie wyglądają tak samo różnią się miedzy sobą swoimi właściwościami. Najpopularniejsze są zwykłe budowlane, ale znajdziemy również kaski do prac na wysokości, chroniące przed odpryskami stopionego metalu, odporne na działanie płomienia, antyelektrostatyczne i inne. Zawsze dobieramy kask ochronny do rodzaju wykonywanej pracy, uwzględniając wszystkie zagrożenia które występują na danym stanowisku pracy.

Kask roboczy - użytkowanie

Kask którego używamy musi być odpowiednio dopasowany swoimi właściwościami do wykonywanej pracy ale również do zakresu temperatur które występują na danym stanowisku pracy. tworzywo z którego wykonana jest skorupa kasku zmienia swoje właściwości w zależności od panującej temperatury.


Kontrola kasku


Przed każdym użyciem kasku należy dopasować go do głowy za pomocą paska bądź pokrętła regulacyjnego. Musimy również sprawdzić jego stan techniczny. Jeżeli na powierzchni skorupy zauważymy pęknięcia, odbarwienia czy deformacje kask jest uszkodzony. Należy sprawdzić nie tylko skorupę kasku, ale również jego więźbę. Gdy zauważymy uszkodzenia zaczepów więźby czy ich zdeformowanie stwierdzamy jego uszkodzenie. Częstym uszkodzeniem kasków jest również uszkodzenie paska bądź śruby regulującej obwód więźby. Jeżeli śruba nie działa, pasek nie trzyma rozmiaru, należy przyjąć że więźba jest uszkodzona. Hełm z oznakami uszkodzenia należy natychmiast wycofać z użycia. Jeżeli uszkodzona jest jedynie więźba kasku - w większości wypadków możemy dokupić nową. Pamiętajmy, że jeżeli kask był narażony na uderzenie, brał udział w jakimś wypadku - należy go wymienić nawet jeżeli nie widać gołym okiem uszkodzeń. Nie możemy również użytkować kasku w którym samodzielnie dokonywaliśmy modyfikacji konstrukcji.
Jednym z najważniejszych parametrów kasku jest okres w którym może być on użytkowany - okres w którym producent gwarantuje parametry swojego produktu. Informacja ta znajduje się w instrukcji obsługi/karcie technicznej kasku. Data produkcji kasku wytłoczona jest zazwyczaj na jego daszku. Kaski można używać z różnymi dedykowanymi akcesoriami takimi jak ochronniki słuchu różnych klas, latarki, osłony twarzy, przyłbice spawalnicze i inne.

Przeglądy kasków roboczych możemy podzielić na dwa rodzaje:
1. Przegląd dokonywany przez użytkownika przed każdym użyciem - dokładne obejrzenie kasku pod kątem uszkodzeń, nieprawidłowości.
2. Okresowe przeglądy kasków wykonywane przez osobę specjalnie do tego celu przeszkoloną.


Dbanie o odpowiedni stan techniczny to nie tylko kolejny obowiązek pracownika, ale jest to czynność która realnie wpływa na poziom bezpieczeństwa użytkownika. Urazy głowy należą do tych najbardziej niebezpiecznych. Dlatego warto wybrać kask sprawdzonego producenta i dbać o jego sprawność techniczną.
 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności