Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Jaka temperatura do pracy w biurze a jaka na wolnym powietrzu ?, Blog sklep bhp

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania). Nie może być niższa niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna, także w biurze temperatura nie powinna być niższa niż 18°C.


- Jest nam zimno. Stoimy po osiem godzin z rękami w lodówkach – skarżyli się pracownicy jednego ze sklepów, a donosił o tym białostocki Kurier Poranny. Każdej zimy do inspekcji pracy wpływają podobne prośby o interwencję. Problemu niedogrzanych pomieszczeń pracy nie można rozwiązać – jak mylnie sądzą niektórzy pracodawcy – zaopatrując pracowników w ciepłą odzież. Należy zapewnić im odpowiednią temperaturę. Jaką? Określają to przepisy, które mówią, że w pomieszczeniach temperatura powinna być odpowiednia do wykonywanej pracy. Nie może być jednak niższa niż 14°C. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, w których ze względów technicznych czy technologicznych np. w chłodni, przepisy dopuszczają niższą temperaturę pomieszczeń, gdzie wykonywana jest praca.
Ze skarg wpływających do inspektoratów pracy wynika, że zimowe chłody są również problemem wielu osób pracujących za biurkiem. „Każdej zimy w biurze usytuowanym w starej kamienicy przeżywamy koszmar. To są duże pomieszczenia i grube mury, które trudno ogrzać. Szef oszczędza, a my marzniemy.

Doszło do tego, że często pracujemy w kurtkach i czapkach” – skarżyła się w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie jedna z pracownic. Normą w biurze jest temperatura nie niższa niż 18°C. Jeżeli słupek termometru wskazuje mniejszą wartość, to pracownicy powinni ten fakt zgłosić pracodawcy, a jeśli to nie przyniesie efektu – inspektorowi pracy. Ten z kolei może zwrócić się do sanepidu o dokonanie pomiaru mikroklimatu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się praca. Jednym z parametrów jest właśnie temperatura. Jeżeli okaże się, że jest ona niższa niż ustalona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, wówczas będzie to stanowiło naruszenie przez pracodawcę bezpieczeństwa i higieny pracy. W konsekwencji stanie się podstawą do jego ukarania. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie mógł winy za niską temperaturę w pomieszczeniach pracy zrzucić na właściciela budynku czy jego zarządcę. Usprawiedliwieniem nie będzie też np. wzrost kosztów związanych z ogrzaniem pomieszczeń pracy.


Jak ogrzać pracownika?
Na złe warunki pracy związane z niskimi temperaturami narzekają również pracownicy wykonujący swoje obowiązki na otwartej przestrzeni. Im – zgodnie z przepisami -pracodawca powinien zapewnić pomieszczenie, gdzie mogliby się schronić przed opadami, ogrzać czy zmienić odzież. Takie pomieszczenie powinno mieć przynajmniej osiem metrów kwadratowych powierzchni, a temperatura nie powinna być niższa niż 16°C. Wykonywanie pracy na zewnątrz obliguje też pracodawcę do zaopatrzenia pracowników w odpowiednią odzież roboczą i buty robocze spełniające określone wymagania oraz posiadające odpowiednie certyfikaty.

 

Komu posiłki profilaktyczne?
Osobom wykonującym pracę w szczególnie uciążliwych warunkach, czyli np. na otwartej przestrzeni, zimą (od dnia 1 listopada do 31 marca), gdy temperatura spada poniżej 10°C przysługują posiłki profilaktyczne oraz gorące napoje. Należą się one również zatrudnionym w halach, gdzie temperatura jest niższa niż 14°C. Pracę w takich warunkach traktuje się bowiem jak wykonywaną na powietrzu. Posiłki profilaktyczne i gorące napoje nieodpłatnie ma wydać pracodawca, gdy wydatek energetyczny w czasie pracy w przypadku mężczyzn wynosi przynajmniej 1500 kalorii, a w przypadku kobiet 1000 kalorii. Posiłki mają być wydawane w czasie przerw w pracy. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia posiłków pracownikom, to pracodawca powinien wykupić im posiłki w blisko położonym punkcie gastronomicznym. Przepisy nie przewidują możliwości, aby pracownicy otrzymywali pieniądze zamiast posiłków profilaktycznych.

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie
Infolinia czynna od pn do pt od 07:00 - 17:00

ul. Warszawska 29

35-205 Rzeszów

(budynek Biedronki)

Akceptujemy płatności