Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Kiedy należy wymienić buty robocze, Blog sklep bhp

Kiedy należy wymienić buty robocze na nowe - poradnik

Buty robocze - jak każdy środek ochrony indywidualnej zużywają się. W zależności od warunków jakie panują na stanowisku pracy może nastąpić to szybciej lub wolniej. Nie należy zwlekać z wymianą butów, ponieważ buty uszkodzone lub zużyte nie spełniają swoich właściwości, a co za tym idzie nie chronią swojego użytkownika przed zagrożeniami.

Jakie czynniki mają wpływ na szybkość zużywania się butów roboczych:


- rodzaj wykonywanej pracy - oczywistym jest że szybciej zużyją się buty pracownika pracującego przy np. pracach ziemnych, niż pracownika hali produkcyjnej

- warunki atmosferyczne panujące na miejscu pracy, woda, wilgotność, zakres temperatur
- częstotliwość użytkowania butów (czy buty są używane codziennie, czy raz na kilka dni)
- używanie butów na podłożu o wysokim współczynniku tarcia (beton, kamienie itp)
- żrące substancje które występują w miejscu pracy - kwasy, zasady, ługi, inne silnie działające środki chemiczne

Stan obuwia roboczego należy kontrolować by uniknąć sytuacji gdy w wyniku uszkodzenia buty stracą całość lub cześć swoich właściwości. Przed używaniem butów należy przeczytać ich instrukcję obsługi dołączona do opakowania. Zawiera ona cenne wskazówki dotyczące sposobu konserwacji butów, a także wskazówki dotyczące ich używania.


W jaki sposób kontrolować stan butów roboczych?

Można przyjąć, że buty robocze składają się z kilku podstawowych elementów tj. podeszwa, cholewka i wkładka. Każdą część buta musimy dokładnie obejrzeć by wykryć ewentualne uszkodzenia.

Cholewka

Przy oględzinach cholewki buta musimy starać się odszukać uszkodzenia takie jak pęknięcie materiału, jego zarysowanie lub odbarwienie. Częstymi uszkodzeniami są też przetarcia materiału, najczęściej na nosku buta. Osobną grupą uszkodzeń są uszkodzenia termiczne. Następują w wyniku kontaktu z za wysoką lub za niską temperaturą. Deformacje cholewki buta która została poddana wysokiej temperaturze to stopienie lub zwęglenie materiału. Podczas oględzin bacznie przyjrzyjmy się szwom buta. szwy pęknięte, rozciągnięte dyskwalifikują buta. Przyjrzyjmy się bacznie sznurówkom, ich mocowaniom. By but był założony poprawnie wszystkie muszą być na swoim miejscu. Sznurówki w razie zużycia, przetarcia, urwania należy wymienić na nowe. W butach w których występują zamki błyskawiczne, musza być one w pełni sprawne i z łatwością zasuwać się i rozsuwać.


Podnosek

Podnosek jest bardzo ważną częścią obuwia roboczego. zabezpiecza on palce pracownika przed m.in zmiażdżeniem. Dlatego, podczas oględzin zwróćmy na niego szczególną uwagę. Sprawdzamy czy nie ma wgnieceń i uszkodzeń mechanicznych z zewnątrz. Ustalmy czy materiał na nosku zabezpieczającym nie uległ przetarciu. Należy również włożyć rękę do środka buta i sprawdzić czy w podnosku od wewnętrznej strony nie ma wgnieceń, ostrych elementów które mogą ranić nogę.

Kolejnym elementem któremu musimy się przyjrzeć jest podeszwa.


Jest to element, który najczęściej ulega uszkodzeniom z powodu największego narażenia na uszkodzenia mechaniczne i inne. Podczas oględzin podeszwy przede wszystkim sprawdźmy czy nie jest ona pęknięta. Ważną wskazówką jest również stopnień zużycia,starcia podeszwy. Częstym uszkodzeniem są również przetopienia, zwęglenia powodowane kontaktem z wysoką temperaturą. Ostatnim częstym uszkodzeniem jest rozwarstwienie się podeszwy buta. Zdarzają się również przypadki gdy podeszwa odkleja się od wierzchu buta.

Ostatnim elementem który należy sprawdzić jest wkładka

Przed jej obejrzeniem, zbadaniem należy wyciągnąć ją z buta. Wkładki to element buta który najszybciej się zużywa, na szczęście możemy go niewielkim koszem wymienić. Kiedy wkładka jest uszkodzona? Kiedy uległa deformacji która uniemożliwia jej włożenie bądź wyciągnięcie, ma uszkodzenia mechaniczne takie jak rozerwania, ubytki materiału. Wymieńmy ją również gdy jest przetarta lub gdy przez swoje zużycie nie spełnia swojego zadania.


Odpowiednia kontrola obuwia roboczego i wymiana jego elementów  lub całości na nowe ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika.

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności