Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

BHP pracy na drabinie, Blog sklep bhp

Prace na drabinie – podstawowe zasady
 

Prace na drabinie - niekiedy konieczne - wymagają odpowiedniego przygotowania sprzętu pracownika i miejsca pracy. Prace na drabinie można wykonywać, gdy nie ma innego sposobu do wykonania danej pracy.

Drabina jest urządzeniem mało stabilnym, dlatego tak ważne jest by podczas pracy na niej stosować się do przepisów BHP.

W co musimy zostać wyposażeni by móc bezpiecznie pracować na drabinie?

Przede wszystkim musimy posiadać odpowiednią odzież roboczą dostosowaną do warunków atmosferycznych jak również do zagrożeń występujących w danym miejscu pracy. Nie możemy zapomnieć o rękawicach roboczych, kasku jak również o butach. Buty robocze to ważny element podczas pracy na drabinie. Muszą być wyposażone w antypoślizgową podeszwę jak również w podnosek zabezpieczający i wkładkę antyprzebiciową. Przed wejściem na drabinę sprawdźmy czy nasz kask posiada aktualną datę ważności. Jeżeli zamierzamy pracować na wysokości powyżej 2 metrów, musimy być wyposażeni w szelki ochronne z krótką linką i urządzeniem samohamownym. Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z instrukcją bezpiecznego wykonywania robót.

Przed przystąpieniem do pracy, musimy sprawdzić stan techniczny drabiny. Najczęstsze wypadki przy takich pracach są wynikiem uszkodzeń lub złego stanu technicznego drabin. Dlatego tak ważna jest kontrola przed każdym użyciem. Sprawdźmy czy materiał podłużnic nie jest uszkodzony, czy szczeble nie są pęknięte, wygięte. Skontrolujmy czy na dolnych i górnych końcówkach drabiny znajdują się gumowe osłony przeciwpoślizgowe. W wypadku wykrycia uszkodzenia nie przystępujmy do pracy.

Po sprawdzeniu stanu technicznego drabiny przystąpmy do jej ustawienia. Od prawidłowo ustawienia drabiny zależy bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Drabina musi być ułożona na stabilnej równej powierzchni.


Wyróżniamy dwa zasadnicze typy drabin: przystawne i rozstawne.

Warunki korzystania z drabin przystawnych

Kluczową kwestią jest ułożenie drabiny na stabilnym i równym podłożu. Jeżeli drabina ma zostać użyta jako środek dostępu do miejsca znajdującego się na wysokości, powinna wystawać ponad tą powierzchnię w taki sposób, by zapewnić bezpieczne wyjście i zejście po niej. Takim minimum jest 75 cm. Gdy korzystamy z drabin mających powyżej 4 metrów długości bez pałąków musimy być zabezpieczeni szelkami bezpieczeństwa wraz z linką i urządzeniem samohamownym. Montujemy go do pionowej prowadnicy w odległości nie większej niż 40 cm od osi. Nie można używać drabin przystawnych do prac murarskich i tynkarskich.

Warunki korzystania z drabin rozstawnych

Jednym z ważniejszych kwestii podczas korzystania z drabin rozstawnych jest wysokość drabiny. Powinna być ona na tyle wysoka by podczas wykonywania pracy można było w każdej chwili złapać się poręczy czy podłużnic, lub w wypadku zajętych rąk by można było podeprzeć się biodrem lub udem o drabinę. Podczas pracy drabina musi być całkowicie otwarta i odpowiednio zabezpieczona przed rozsunięciem. Drabiny przejezdne należy odpowiednio zabezpieczyć przed użyciem.

Ogólne warunki korzystania z drabin

Nigdy nie można oprzeć drabiny o materiał który może się przewrócić. Drabiny nie ustawimy tez przed drzwiami, które mogą się otworzyć (drzwi musza być zamknięte na klucz od strony drabiny)Nie można również wykonywać z drabin prac ciesielskich na wysokości powyżej 3 m i malarskich powyżej 4m. Nie można stawać na drabinie okrakiem, używać drabiny rozstawnej jako przystawnej. Nie wolno również schodzić i wychodzić będąc plecami do drabiny. Zabronione jest również samodzielne przerabianie i naprawianie drabin.


Praca na drabinie jest niebezpieczna, dlatego musimy zadbać o przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy. Pozwoli to uniknąć wypadku przy pracy.

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności