Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia COVID-19 ?, Blog sklep bhp

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia COVID-19 ? Jak używać maseczek?

Rząd podczas walki z epidemią COVID-19 wprowadza nowe zasady dotyczące spotkań ludzi, sposobu ich przemieszczania. Powstała akcja #zostanwdomu, rząd nakazuje też, by bez wyraźnej potrzeby nie opuszczać miejsca zamieszkania. Szczególnie dotyczy to osób bardziej narażonych na zakażenie, z obniżoną odpornością i ludzi po 60 roku życia. Zasad tych należy bezwzględnie przestrzegać – mogą w zdecydowany sposób pomóc w walce z epidemią. Niestety nie wszyscy mogą zostać w domu. Większość zakładów pracy nadal pracuje, ludzie muszą uzupełniać zapasy jedzenia czy niezbędnych leków. Podczas każdego wyjścia jesteśmy narażeni na zarażenie się wirusem. Na szczęście przestrzegając kilku zasad możemy zmniejszyć ryzyko naszego zakażenia. 

W jaki sposób możemy samodzielnie zmniejszyć ryzyko naszego zachorowania na COVID-19  ?

 

 1. Higiena rąk. Musimy pamiętać o częstym i DOKŁADNYM myciu rąk. Bardzo ważne jest by umyć ręce przed jedzeniem. Używajmy mydła antybakteryjnego, lub środków dezynfekujących zawierających co najmniej  60% alkoholu. Nie zapomnijmy o higienie rąk zwłaszcza po powrocie do domu i po skorzystaniu z toalety. Warto skorzystać z takiej instrukcji mycia rąk

 

 

Myjąc w sposób poprawny ręce chronimy nie tylko siebie ale również wszystkich domowników. 

 1. Unikajmy dotykania ust dłońmi ust, nosa, oczu. Wirusy dostają się do naszego organizmu najczęściej tymi drogami. Twarzy dotykamy często bezwiednie, statystyki mówią ze robimy to średnio 20 razy na godzinę. 

 2. Ograniczmy do niezbędnego minimum wizyty w sklepach. Jeżeli jesteś w sklepie zachowaj odległość około 1-1,5 metra od innych klientów. Dobrze jest korzystać z karty lub telefonu podczas płacenia – banknoty i monety mogą być nośnikiem wirusa. 

W sklepach dobrym pomysłem jest używanie jednorazowych rękawiczek

 

Po wyjściu ze sklepu należy wyrzucić rękawiczki (ściągając je w odpowiedni sposób) i dla pewności  umyć dokładnie lub zdezynfekować ręce. 

 1. Nie zbliżaj się do osób z wyraźnymi oznakami choroby.

 2. Dobrym pomysłem jest również częste czyszczenie  naszego smart fona – oczywiście w odpowiedni sposób który nie zagrozi naszemu sprzętowi. Najlepiej czyścić go ściereczką z mikrofibry


 

Rząd Polski na chwile obecną (24.03.2020) nie zaleca stosowania masek ochronnych przez ludzi zdrowych. Maseczki muszą ubierać osoby zarażone – dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zarażenia zdrowych ludzi. Jeżeli jednak postanowimy używać maseczek, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Niewłaściwe użytkowanie masek może nam zaszkodzić. 


 

Jak używać maseczek medycznych?

Maseczki to najczęściej używany przez obywateli środek ochrony przed  COVID-19. By maseczka zadziałała w oczekiwany sposób musimy przestrzegać kilku zasad:

 1. Maseczka musi być ubrana w sposób zgodny z instrukcją użytkowania, nie może być żadnych przerw miedzy maseczką a twarzą.

 2. Nie dotykaj maseczki podczas jej używania. Jeżeli to się zdarzy należy dokładnie umyć dłonie.

 3. Maseczka jest jednorazowa – gdy ją zdejmiesz – wyrzuć.

 4. Podczas zdejmowania maseczki dotykaj jej tylko "od tyłu", po jej zdjęciu należy umyć dłonie.

 5. Maseczkę wymień gdy poczujesz że jest zawilgocona.

 6. Podczas używania maseczki często myj dokładnie ręce.

Zachęcam do obejrzenia filmu instruktażowego WHO dotyczącego maseczek:

https://www.youtube.com/watch?v=Ded_AxFfJoQ

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności