Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Czyszczenie i konserwacja butów roboczych, Blog sklep bhp

Jak dbać o buty robocze ?

Buty robocze zazwyczaj eksploatowane są dość intensywnie. Znajdują się na naszych nogach codziennie przynajmniej po 8 godzin. By służyły nam długo, by nie straciły swoich właściwości ochronnych musimy o nie odpowiednio dbać. Chwila poświęcona na ich konserwacje odbije się pozytywnie nie tylko na naszym bezpieczeństwie ale i na wygodzie, komforcie użytkowania butów roboczych.

 

Czyszczenie i konserwacja butów roboczych

Przede wszystkim utrzymajmy je w czystości. Po skończonym dniu pracy warto wyczyścić buty używając do tego wilgotnej ściereczki lub gąbki. Zadbajmy o to by usunąć z butów roboczych wszystkie "agresywne" zabrudzenia typu zaprawa murarska, wapno, oleje, chemia. Cholewka wykonana z naturalnej skóry jest wrażliwa na tego typu środki, powodują one osłabienie skóry pękanie szwów. Dodatkowo s tak potraktowana skóra traci swoje włąściwości- szybciej przemoknie, nie jest już sztywna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Z taką samą dbałością wyczyśćmy podeszwy butów roboczych. szczególnie jeżeli pracujemy w miejscu gdzie na podłożu może znaleźć się silna chemia, benzyny, rozpuszczalniki czy oleje. Wiadomo ze po ciężkim dniu pracy niejednokrotnie ciężko znaleźć jeszcze chęci na wyczyszczenie butów roboczych, dlatego warto traktować tą czynność jako dodatkowy obowiązek. Zwykłe ale regularne i dokładne czyszczenie butów znacznie przedłuża ich żywotność. Pracując w butach skórzanych, bardzo dobrym, nawykiem jest ich pastowania pastą do butów. Pasta taka lub inny środek konserwuje skórę przez co przedłuża jej żywotność. Pamiętajmy by nie czyścić butów rozpuszczalnikami czy benzyną - zniszczymy je bezpowrotnie.

 

Praca w deszczu, śniegu lub w środowisku mokrym powoduje przemakanie butów roboczych. Powinniśmy starać się tego unikać, nie tylko ze względu na buty ale przede wszystkim na swój własny komfort. Praca w przemoczonych butach jest niekomfortowa, ale może również powodować liczne schorzenia. Jeżeli już jednak przemoczymy buty robocze, musimy pamiętać o odpowiednim sposobie ich suszenia. jedną z najgorszych czynności jakie możemy wykonać (ale również najłatwiejszych) jest położenie przemoczonych butów na rozgrzany kaloryfer. Co zatem zrobić? Buty najlepiej wypełnić papierem - zwykłym szarym lub gazetowym. Wchłonie on wilgoć i zapobiegnie deformacji butów. Mokre buty połóżmy w miejscu suchym i ciepłym. Suszenie może potrwać nawet do 24 godzin.

 

Bardzo ważnym elementem butów roboczych są sznurówki. Jest to również element buta który najczęściej ulega zniszczeniu. Pamiętajmy, żeby urwane, zniszczone sznurówki wymieniać na nowe. Tylko prawidłowe zawiązanie buta gwarantuje stabilne utrzymanie go na naszej nodze. Sznurówki pourywane, takie których nie da się odpowiednio zawiązać mogą spowodować nawet zsunięcie się buta roboczego podczas pracy. Przed każdym użyciem butów roboczych musimy obejrzeć je,sprawdzić czy nie są uszkodzone. Nie można pracować w uszkodzonych butach roboczych. Odklejanie się podeszwy, rozdarcia skóry czy inne uszkodzenia mechaniczne dyskwalifikują buty robocze jako środek ochrony.

 

Odpowiednie traktowanie butów roboczych, troska o ich czystość i stan techniczny wymaga od nas systematyczności, dokładności i nakładu czasu - ale to wszytko rekompensuje zwiększony komfort ich użytkowania i czas eksploatacji.

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie
Infolinia czynna od pn do pt od 07:00 - 17:00

ul. Warszawska 29

35-205 Rzeszów

(budynek Biedronki)

Akceptujemy płatności