Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Rękawice do zadań specjalnych, Blog sklep bhp

Rękawice do zadań specjalnych

Większość oferty rękawic roboczych, to standardowe produkty do pracy na co dzień. Różnią się wprawdzie swoimi właściwościami, ale stosowane są w zwykłych pracach montażowych, budowlanych czy ogrodniczych. Jest jednak pewien zakres prac, który wymaga od rękawic roboczych specjalnej ochrony.

Jaki może to być rodzaj ochrony?

Od najprostszych - wzmocnionych mechanicznie, poprzez antyprzecięciowe, antyprzekłuciowe (to nie jest to samo ! ), przeciwchemiczne, elektroizolacyjne i inne

Jakie rękawice specjalne potrzebne są najczęściej?

Rękawice antywibracyjne

Rękawice te, stosowane są najczęściej przez operatorów młotów pneumatycznych, zagęszczarek i wszędzie tam gdzie występują duże drgania maszyn lub elementów. Rękawice te chronią przed chorobą zawodową - zespołem wibracyjnym. Wykonane są zazwyczaj z dzianiny pokrytej grubą warstwą specjalnej gąbki, która niweluje niepożądane wibracje. Dostępne są również wersje skórzane.

 

Rękawice elektroizolacyjne

Rękawice elektroizolacyjne służą do ochrony przy pracach elektrycznych. Dokładny model rękawicy wybieramy zgodnie z normą PL EN 60903:2006.  Jest to podstawowy sprzęt ochrony osobistej  do prac pod napięciem do 1 kV albo dodatkowy sprzęt ochronny przy napięciu wyższym od 1 kV. Rękawice te wykonane są z kauczuku, są pięciopalcowe. Występują w kilku rozmiarach i ważne jest by wybrać odpowiedni – przy tym rodzaju wykonywanej pracy ważna jest odpowiednia zręczność. Przy pracy z nimi można stosować bawełniane rękawice jako wkład.

 

 

Rękawice antyprzecięciowe

Rękawice te stosowane są często w wielu dziedzinach  przemysłu przy pracy z ostrymi elementami, blachami, szkłem  itp.

Zabezpieczają one naszą dłoń przed przecięciem. Występuje kilka klas ochrony przed przecięciem, - klasa rękawicy jest zawsze podana na jej wierzchu poprzez nadrukowany piktogram.

Tutaj wyjaśniamy jak je czytać:

https://www.gvarant.pl/blog/art149,norma-en-3882016-jakie-zmiany-zaszly-w-znowelizowanej-normie.html

 

Podobnie jak w wypadku innych rękawic, te również powleczone są różnymi materiałami co pozwala dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy.

 

Rękawice robocze antyprzekłuciowe

 

Ten rodzaj rękawic roboczych stosowany jest często w służbach mundurowych gdzie służy do rewizji osobistej i przeszukań. Zmniejszają one ryzyku przekłucia np igłą.

 

Rękawice robocze  przeciwchemiczne, kwasoodporne

Do pracy z substancjami żrącymi przeznaczone są odpowiednie rękawice. Wybieramy je na podstawie substancji z którą będziemy pracować, jej karty charakterystyki. Wykonane są zazwyczaj z gumy, dlatego dobrym zwyczajem jest używanie wkładów bawełnianych.

 

 

Rękawice robocze typu mechanic

 

Używane zazwyczaj przez monterów, mechaników. Są droższe o standardowych rękawic, ale w zamian oferują duże możliwości dopasowania pod swoje potrzeby i dużą ochronę dłoni. W tej kategorii rękawic roboczych możemy spotkać rękawice bez końcówek na palcach, wodoodporne czy odporne mechanicznie. Rękawice tego rodzaju często używane są np przez rowerzystów - oferują dobre właściwości w dobrej cenie.

 

 

Rękawice robocze termoodporne

Rękawice te używane są do prac z gorącymi narzędziami czy przedmiotami. Występuje wiele rodzajów tych rękawic odpornych na różne zakresy temperatur co klasyfikuje norma EN-407.

 

Podsumowanie

Rynek rękawic roboczych nadąża za zmianami na stanowiskach pracy, oferując odpowiedni stopień ochrony do nawet mało spotykanych zagrożeń. Najważniejszą kwestią w wyborze tego produktu to odpowiednie rozpoznanie zagrożenia i dobranie odpowiedniej rękawicy.

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności