Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Kiedy wymienić oraz co zrobić ze zużytą odzieżą roboczą, Blog sklep bhp

Faktem jest, że zapewnienie odzieży roboczej, która chroni przed szkodliwymi czynnikami w miejscu pracy jest obowiązkiem pracodawcy. W tej kwestii mamy jasno określone stanowisko, które wynika z art. 237 Kodeksu Pracy. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia działań w momencie, gdy odzież robocza traci swoje właściwości ochronne i użytkowe. Ze względu na brak jednoznacznych przepisów wiele w tym temacie zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy pracodawcą, a pracownikami w określonym środowisku pracy.

Zgodnie z założeniami wspomnianego już Kodeksu Pracy obowiązek wyznaczenia rodzaju odzieży ochronnej w danym środowisku pracy spoczywa na pracodawcy. Przy wyborze rodzaju odzieży kieruje się on specyfiką miejsca pracy, branży, przepisami BHP oraz normami wynikającymi z charakteru pracy danego zakładu. Całościowy kształt tych zapisów zawsze powstaje we współpracy z przedstawicielami pracowników odpowiedzialnymi za kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Regulamin określający szczegóły stosowania odzieży roboczej, tego jak powinna wyglądać, jak ma być stosowana itp. dopuszcza także możliwość odsunięcia od pracy osoby, która nie stosuje się do wytycznych i odmawia noszenia odzieży ochronnej w miejscu pracy. Warto na koniec dodać, iż pracodawca wyposaża pracowników w odzież ochronną nieodpłatnie.

 

Co zrobić ze zużytą odzieżą ochronną?

Formalnie, kwestie działania ze zużytą odzieżą ochronną powinien określać regulamin, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Powinien on określać nie tylko jaka odzież ochronna obowiązuje w danym miejscu pracy, ale również co powinno się z nią stać w momencie zużycia. Czy istnieją odgórne przepisy, które regulują do końca te kwestie? Niestety, nie do końca. Jedyne zapisy zawarte w Kodeksie Pracy mówią o tym, że “pracodawca musi zapewnić, aby środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze, które uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo biologicznymi były przechowywane wyłącznie w wyznaczonym miejscu”. Artykuł 237 KP nie określa zatem jednoznacznie terminu przydatności odzieży ochronnej, co w konsekwencji każe sugerować się terminami przydatności podawanymi przez producentów odzieży.

Kiedy wymienić odzież ochronną?

Tu również wiele zależy od pracodawcy zgodnie z art. Art. 237(8) KP. §1 mówi: „Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 237(6)§ 1 i art. 237(7)§ 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.” Terminy wymiany zużytej odzieży oraz obuwia powinny być wymieniane zgodnie z harmonogramem określonym w regulaminie pracodawcy. Terminy te oczywiście powinny ulegać zmianie w sytuacji, gdy odzież i obuwie ochronne wykazują wyraźne ślady zużycia. w tej sytuacji powinny być one naprawione, tak aby dalej spełniały swoje właściwości ochronne i użytkowe. W momencie gdy nie jest to możliwe, środki ochrony indywidualnej powinny być przez pracodawcę wymienione. Jak uzasadnia Kazimierz Kościukiewicz w serwisie prawo.pl pracodawca może więc przekazać odzież odpłatnie, nieodpłatnie lub ją zutylizować. W dwóch pierwszych przypadkach przekazanie powinno odbyć się za pisemną zgodą pracownika. Jak czytamy: “Odzież robocza, która mogła być albo była skażona środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi nie powinna być przekazywana pracownikom (odpłatnie lub nieodpłatnie) po utracie cech użytkowych i ochronnych. Wynika to z rozumienia art. 23710 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, które stanowią, iż pracodawca jest zobowiązany zapewnić, aby odzież robocza, która w wyniku stosowania w procesie pracy uległa skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, była przechowywana wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym. Powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania odzieży i obuwia roboczego jest niedopuszczalne. Odzież skażoną pracodawca powinien przekazać do utylizacji”.

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności