Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Szelki bezpieczeństwa, Blog sklep bhp

Szelki bezpieczeństwa są to uprzęże służące do powstrzymywania upadku. Wszystkie szelki bezpieczeństwa dostępne na rynku są wykonane zgodnie z normą PN-EN361, która określa wymogi dotyczące konstrukcji oraz badania szelek. Stosowanie innych uprzęży (np. wspinaczkowych) w systemach powstrzymujących spadanie nie jest dozwolone.
Szelki posiadają jeden lub dwa punkty służące do przypięcia systemu amortyzującego – jeden umieszczony na plecach oraz drugi z przodu (w okolicach mostka). Zgodnie z normą są one oznaczone literą A lub A/2 (gdzie dopiero połączenie dwóch połówek stanowi pełny punkt).

 

Szelki mogą być dodatkowo wyposażone w pas służący do pracy w podparciu (zgodny z PN-EN358, posiadający dwie klamry na wysokości bioder) oraz punkt do pracy technikami linowymi (zgodny z PN-EN813, umieszczony w okolicach pępka). Do tych punktów nie jest dozwolone dopinanie systemów mających na celu powstrzymanie upadku, a jedynie pracę w pozycji ustalonej.

Szelki wykonane są z taśm oraz klamer regulacyjnych. Aby spełniały swoje zadanie, ważny jest ich właściwy dobór oraz dopasowanie do użytkownika.
Najprostsze modele posiadają jedynie dwie klamry regulacyjne i jeden punkt zaczepowy na plecach.
W większości przypadków wybór taki nie jest właściwy. Szelki te nie są zbyt wygodne (ze względu na ograniczoną regulację) i pracownik, który będzie przebywał w nich cały dzień z pewnością doprowadzi do powstania zbyt dużych luzów taśm udowych.
Niewłaściwie wyregulowane szelki nie spełnią swojego zadania podczas powstrzymywania upadku.

Zobacz szelki bezpieczeństwa w naszym sklepie internetowym.

Prawidłowe szelki przeznaczone do pracy w budownictwie posiadają:

  • jeden uniwersalny rozmiar – prostota zakupów;
  • cztery klamry regulacyjne – umożliwiają dokładne dopasowanie do użytkownika (górne klamry powinny posiadać konstrukcję zapobiegającą luzowaniu taśm);
  • pas do pracy w podparciu – jedynie w przypadku, gdy jest on wykorzystywany;
  • dwa punkty zaczepowe – czasami wygodniej jest pracować z systemem przypiętym z przodu.
Ilość odsłon:
zobacz wszystkie
Infolinia czynna od pn do pt od 07:00 - 17:00

ul. Warszawska 29

35-205 Rzeszów

(budynek Biedronki)

Akceptujemy płatności