Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Ochrona wzroku przed światłem laserowym, Blog sklep bhp

Lasery zaczęły być szeroko wykorzystywane w medycynie oraz przemyśle właściwie od momentu ich pojawienia się. Było to spowodowane możliwościami, jakie daje duże skupienie energii w bardzo małym obszarze.
 

W przemyśle lasery Wykorzystywane są głównie w aplikacjach Związanych z obróbką powierzchni (np. grawerowanie), cięcie lub Spawanie materiałów.


Ochrona przeciw laserowa w przemyśle W ciągu ostatnich lat możemy zaobserwować ciągłą transformację tradycyjnych metod cięcia, grawerowania Czy spawania na technologie Wykorzystujące laser, Skutkiem tego jest dynamiczny wzrost liczby maszyn działających w oparciu o laser, pracujących w Zakładach przemysłowych. W wielu aplikacjach urządzenia laserowe Stały się dominującym rozwiązaniem, przez CO laser Stał się już nie tylko urządzeniem innowacyjnym, ale stosowanym powszechnie nawet przy mniejszych Seriach produkcyjnych. Należy jednak pamiętać, że choć laser jest Wspaniałym narzędziem, Szeroko stosowanym w przemyśle, jest on także bardzo niebezpieczny dla wzroku. Wystarczy chwila nieuwagi i nawet Odbita wiązka laserowa może w sposób nieodwracalny uszkodzić wzrok. Operatorzy urządzeń laserowych muszą być bezwzględnie przeszkoleni z zakresu obsługi urządzenia oraz obowiązkowo wyposażeni w okulary ochronne, odpowiednie dla używanego lasera. Należy pamiętać, że lasery stosowane w przemyśle posiadają bardzo wysoką moc, a w większości przypadków ich wiązka jest niewidoczna dla oka ludzkiego. Dlatego nawet w przypadku pracy z urządzeniem posiadającym Zabezpieczenia w postaci wygaszenia Wiązki laserowej przy otwarciu pokrywy Operator bezwzględnie powinien posiadać Okulary ochronne dedykowane do lasera, którego używa. Specjaliści z zakresu BHP w Zdecydowanej

Większości zdają sobie sprawę z zagrożenia dla wzroku, jakie niesie za Sobą promieniowanie laserowe, jednak zdarzają się operatorzy maszyn, którzy lekceważą to zagrożenie i nie Stosują odpowiednich okularów Ochronnych. Należy tutaj zaznaczyć, że wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu muszą założyć odpowiednie środki ochrony wzroku, żeby ochronić oczy przed możliwym ich naświetleniem przez Odbitą wiązkę laserową. Wszystkie używane okulary bezwzględnie muszą posiadać certyfikat CE i EN 207, co zapewnia ich wysoką jakość, gwarantuje bezpieczeństwo pracy oraz daje pewność parametrów umieszczonych w karcie katalogowej. W Unii Europejskiej zabronione jest stosowanie niecertyfikowanych okularów, które mogą Stanowić zagrożenie dla wzroku. Okulary należy traktować jako element eksploatacyjny, który co pewien czas trzeba wymienić, ponieważ nawet przy najbardziej delikatnym traktowaniu rysują się i niszczą. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie można używać okularów zarysowanych (wówczas filtr zmienia kolor) lub gdy Są w jakikolwiek inny sposób uszkodzone. Takie okulary należy wymienić, ponieważ zmieniają się ich właściwości, a stopień ochrony przeciwlaserowej obniża się lub całkowicie zanika. Dobór okularów nie jest sprawą prostą i należy Zawsze poradzić się specjalisty w Zakresie Ochrony przeciwlaserowej. Osoba taka musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie. Wtedy będziemy mieć pewność, że okulary zostaną odpowiednio dobrane do lasera o konkretnej długości fali oraz mocy wiązki laserowej.

Zobacz naszą ofertę okularów ochronnych - OKULARY OCHRONNE

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie
Gvarant BHP
Infolinia czynna od pn do pt od 07:00 - 17:00

ul. Warszawska 29

35-205 Rzeszów

(budynek Biedronki)

Akceptujemy płatności