Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Ergonomia w pracy - podstawowe pojęcia, Blog sklep bhp

Historia ergonomii

Ergonomia jako nauka o przystosowaniu człowieka do pracy i pracy do człowieka istniała od zarania dziejów, rolnicy, sklepikarze, inżynierowie starali się w jakiejś mierze ułatwić sobie pracę wymyślając coraz przyjaźniejsze narzędzia pracy, a także wybierając dla siebie pracę, która była dla nich bardziej odpowiednia.

 

Przełom XIX i XX wieku –początki organizacji pracy na zasadach naukowych. W.F. Taylor próbowałzoptymalizowaćwielkośćłopaty –pierwsza naukowa próba dostosowania pracy do fizjologii człowieka.

 

II wojna światowa –milowy krok w dziedzinie ergonomii. Postęp techniczny wymusił zmiany na stanowiskach pracy, aby zapewnić ochronę zdrowia pracownika, Zaczęto uświadamiać sobie, że człowiek posiada pewne psychofizyczne ograniczenia.

Lata 50-te i 60-te XX wieku –powstawanie Towarzystw Ergonomicznych w świecie. W Polsce rozwój ergonomii od 1964 roku. W 1979 Polska była organizatorem VII Światowego Kongresu Ergonomii.

Kierunki działalności ergonomicznej

Ergonomia korekcyjna –zajmuje się analizą już istniejących warunków pracy z punktu widzenia ich dostosowania do psychofizycznych możliwości człowieka oraz formułuje zalecenia poprawiające istniejący stan.

 

Ergonomia koncepcyjna –stosuje opracowane wytyczne w trakcie projektowania, abyzapewnid maksimum niezawodności i bezpieczeostwa, przy jednoczesnym zminimalizowaniu fizycznych, psychicznych i środowiskowych obciążeo pracownika.

 

Ergonomia systemowa –uwzględnia współzależnośd elementów biorących idziałw procesiepracy, zajmuje sięprojektowaniem całościowych układów człowiek –maszyna –środowisko, tak abyu przy najmniejszym wysiłku o dobrym komforcie pracownika zapewnid możliwie wysoki poziom wydajności i jakości pracy.

Cechy ergonomii

Ergonomia ma na celu humanistyczną i użytkową optymalizację elementów pracy przez dostosowanie ich do właściwości organizmu ludzkiego i do psychosomatycznych ograniczeń pracownika.

 

Dąży więc do poznania samego człowieka, a wiedza ta ma zastosowanie do właściwego projektowania stanowiska pracy.

Eliminuje zagrożenia zdrowia, a więc dba i bezpieczeństwo pracownika.

Kształtuje racjonalne stanowiska pracy, aby zminimalizować biologiczny koszt wykonywanej pracy.

Kierunki rozwoju ergonomii

Ergonomia wyrobów masowego użytku. Dotychczasowe metody kontroli jakości są niewystarczające (badają tylko funkcjonalność przedmiotów). Należy rozszerzyć je i poznać wpływ wyrobów masowego użytku na środowisko, na społeczeństwo, zbadać je w szerszym aspekcie.

Ergonomia warunków pracy (zadowolenia z pracy) zmierza do poprawy warunków pracy w szerokim aspekcie. Ocenia faktyczny biologiczny i społeczny koszt wykonywanej pracy. Bierze pod uwagę czynniki, które dawniej nie były dostrzegane: kumulowanie zmęczenia, wpływ bodźców materialnych i ambicjonalnych na pracę, itp.

Ergonomia osób w starszym wieku, kobiet i niepełnosprawnych. Uwzględnia się w coraz większym stopniu cechy fizyczne i psychiczne różnych grup społecznych (możliwości siłowych, szybkości reakcji, odporności na stres, itp.)

Ergonomia w aspekcie ekonomiczna społecznym. Respektuje zasady rachunku ekonomicznego, Zapewnia nie tylko optymalne warunki pracy, ale też sprzyja rozwojowi nowych wartości kulturowych, sprzyja samorealizacji człowieka.

 

SKLEP BHP

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności