Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Jak dobrać hełm ochronny?, Blog sklep bhp

Sprzęt ochrony głowy jakie wymagania musi spełniać i jak dobrać odpowiedni

 

Do najczęstszych przyczyn urazów głowy zaliczamy: uderzenie przez spadające elementy, uderzenie o twarde i ostre przedmioty i zgniecenie przez poruszające się obiekty o dużej masie.

 

W warunkach pracy przemysłowej zagrożenia mechaniczne występują na wielu stanowiskach. Zagrożeń tych nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować poprzez stosowanie środków ochrony zbiorowej czy zmieniając organizację pracy. W wielu przypadkach jedyną możliwością ochrony pracownika jest zastosowanie tzw ŚOI – środków ochrony indywidualnej. Głowa jest jednym z najbardziej newralgicznych części ciała człowieka – dlatego ryzyko związane z zagrożeniami mechanicznymi jest duże.

Uszkodzenia głowy wywołane przez te zagrożenia są różne – poprzez otarcia skóry, zadrapania , uszkodzenia kości, kręgów szyi - na uszkodzeniach mózgu kończąc. W związku z tym uszkodzenia głowy mogą prowadzić do trwałego kalectwa a nawet do śmierci.

 

Środkami ochrony indywidualnej przeznaczonymi do ochrony głowy są hełmy ochronne. Wystepują one w wielu wariantach, rodzajach konstrukcji i przeznaczenia. Pamiętać należy, że ich stosowanie nie eliminuje zagrożeń obecnych na stanowisku pracy – a jedynie pozwala zmniejszyć następstwa wypadków.

By hełmy spełniały swoje zadania muszą posiadać odpowiednie właściwości ochronne przez cały czas użytkowania. Zagwarantowanie odpowiednich parametrów ochronnych jest konsekwencją:

 

  • Konstrukcji i materiałów

  • badań i certyfikacji

  • nadzoru nad jakością produkcji

 

Budowa hełmu przemysłowego

Rysunek 1

Budowa hełmu ochronnego 1 - skorupa, 2 - więźba, 3 - pas główny, 4 - potnik, 5 - zaczep paska podbródkowego, 6 - zaczep pasa więźby

Przykład hełmu ochronnego:

https://www.gvarant.pl/pl/p11472,kask-helm-ardon-sh-1-wiezba-na-pokretlo-plynna-regulacja.html

 

Zewnętrzna cześć hełmu to skorupa – nadaje mu ona zasadniczy kształt. Do zadań skorupy należy przyjęcie uderzenia, co za tym idzie absorpcję energii uderzenia. Innym jej zadaniem jest niedopuszczenie do kontaktu z głową obiektów z ostrymi kształtami. Ponadto skorupa może być wyposażona w daszek, otwory wentylacyjne czy uchwyty do akcesorii.

 

Do produkcji skorup hełmów ochronnych stosuje się ABS, polietylen bądź laminaty poliestrowo-szklane.

Kolejną częścią hełmu ochronnego jest więźba. Jest to wewnętrzna część hełmu, zamocowana do skorupy. Więźba bezpośrednio styka się z głową, dzięki czemu za zadanie ma odbiór siły uderzenia i rozłożenie jej na jak największą powierzchnię głowy, co wpływa na obniżenie obrażeń użytkownika. Pas nośny do więźby wykonany jest zazwyczaj taśm wykonanych z tworzyw sztucznych. Stabilne osadzenie hełmu na powierzchni głowy możliwe jest dzięki zastosowaniu pasa głównego który obejmuje głowę na wysokości podstawy czaszki i czoła. Potnik umiejscowiony na wysokości czoła użytkownika ma za zadanie pochłanianie potu z czoła pracownika. Elementem który zabezpiecza hełm przez spadaniem z głowy jest pasek podbródkowy. Należy jednak pamiętać że przed spadaniem hełmu z głowy zabezpieczy odpowiednie ukształtowanie pasa głównego oraz więźby.

 

 

 

 

Nadzór nad stanem technicznym kasków

 

Obowiązek nadzoru nad stanem technicznym hełmów w okresie ich użytkowania spoczywa na pracodawcach. Aby nadzór ten spełniał swoje zadania musi polegać na prowadzeniu kontroli na dwóch poziomach:

  • bezpośrednio przed przystąpieniem do każdego użycia kasku

  • okresowo wykonane przez osobę do tego celu przeszkoloną.

 

Najważniejszym z wymienionych poziomów kontroli jest poziom pierwszy. Pozwala on na wychwycenie uszkodzeń które powodują utratę właściwości ochronnych hełmu co wyklucza go z możliwości użytkowania. Drugi poziom – również bardzo ważny – pozwala na sprawdzenie hełmu przez profesjonalistę z użyciem narzędzi niedostępnych dla użytkownika.

 

Przegląd wymagań dla najczęściej stosowanych hełmów ochronnych

 

Zakres wymagań dotyczących parametrów ochronnych zawierają odpowiednie normy europejskie.

 

Przemysłowe hełmy ochronne

 

Normę PN-EN 397 spełniają przemysłowe hełmy ochronne, których głównym zadaniem jest ochrona górnej części głowy przed spadającymi przedmiotami.

 

Przemysłowe hełmy lekkie

 

Norma PN-EN 812 która charakteryzuje lekkie kaski przemysłowe mówi, że kaski takie chronią użytkownika przede wszystkim przed urazami wywołanymi przez uderzenie głową o twarde, nieruchome przedmioty, Należy pamiętać że lekki hełm przemysłowy nie jest przemysłowym hełmem ochronnym i nie może być stosowany zamiennie.

Przykład hełmu lekkiego:

https://www.gvarant.pl/pl/p112,kask-helm-reis-bumpcap-antyskalpowy-lekki.html

 

Wysoko skuteczne przemysłowe hełmy ochronne

 

Hełmy przemysłowe które spełniają normy PN-EN 14052 są przeznaczone do zapewnienia ochrony głowy użytkownika przed spadającymi przedmiotami i uderzeniami poza część ciemieniową.

 

Hełmy elektroizolacyjne

 

Hełmy elektroizolacyjne do prac przy instalacji niskiego napięcia spełniają norme PN-EN 50365.

Są one przeznaczone do ochrony przed porażeniem elektrycznym , zapobiegają przepływowi prądu porażeniowego przez głowę.

 

Kaski dla alpinistów

 

Kaski dla alpinistów często stosowane są w pracy na wysokości, a w szczególności w pracy w tzw. dostępie linowym. Kaski te spełniają wymagania normy PN-EN12492.

 

https://www.gvarant.pl/pl/p11532,kask-helm-venitex-granite-peak-w-stylu-gorskim.html

 

Należy pamiętać, że hełmy podczas użytkowania na skutek działania wielu czynników tracą swoje parametry techniczne, ochronne. Do najważniejszych z tych zjawisk można zaliczyć:

  • działanie promieniowania słonecznego

  • uszkodzenia mechaniczne

  • relaksację naprężeń wewnętrznych w tworzywach sztucznych

  • uszkodzenia materiałów na skutek oddziaływania substancji chemicznych występujących na danym stanowisku pracy

Z tych powodów hełm ochronny może być stosowany jedynie przez czas zdefiniowany przez producenta – o ile wcześniej nie wystąpiły dyskwalifikujące go uszkodzenia.

 

 

 

Jak dobrać hełm ochronny ?

 

  • Jeżeli hełm ma użytkować osoba wykonująca ciężkie prace fizyczne wykonywane w wysokiej temperaturze należy wybrać hełm posiadające skuteczną wentylację – wyposażony w odpowiednie otwory wentylacyjne

 

 

  • Jeżeli podczas pracy występuje ryzyko spadania hełmu z głowy należy wybrać hełm wyposażony w pasek podbródkowy lub z pasem główym który dokładnie opasuje czesć potyliczną głowy.

 

 

  • Jeżeli praca wykonywana na danym stanowisku pracy, ze względu na przyjmowane przez pracownika pozycje, stwarza ryzyko spadania hełmu z głowy należy dobrać konstrukcję hełmu, która posiada tak ukształtowany pas główny, aby dokładnie opasywał część potyliczną głowy lub jest wyposażona w pasek podbródkowy.

 

  • Jeżeli podczas pracy występuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym należy dobrać hełm posiadający właściwości elektroizolacyjne.

     

  • Jeżeli istnieje ryzyko oddziaływania na pracownika odpryskami stopionego metalu należy stosować odpowiednie hełmy – z oznaczeniem MM

 

  • Jeżeli pracownik jest narażony jest na zgniecenie boczne głowy należy stosować hełmy o podwyższonej odporności – oznaczenie LD

 

  • Jeżlei pracownik wymaga ochrony twarzy bądz słuchu należy wyposażyć go w hełm posiadające odpowiednie gniazda zaczepowe dla danych akcesorii.

 

  • Jeżeli pracownik pracuje w strefie zagrożenia wybuchem należy dobrać hełm z właściwościami antyelektrostatycznymi.

     

  • Dobry hełm powinien posiadać możliwość regulacji – dopasowanie się do obwodu głowy

  • Hełm musi zachowywać parametry ochronne w pełnym zakresie temperatur które występują na stanowiku pracy danego użytkownika

 

Nasza oferta hełmów ochronnych:

https://www.gvarant.pl/pl/kaski-helmy-czapki-i-inne/kaski--helmy/

 

Pełna oferta firmy Gvarant Bhp dotycząca ochrony głowy:

https://www.gvarant.pl/pl/kaski-helmy-czapki-i-inne/

 


 


 

 

Podsumowanie

 

Aby hełm ochronny spełniał swoje zadanie – odpowiednio zabezpieczał głowę pracownika – musi być odpowiednio dobrany, dopasowany i użytkowany. Wybór hełmu należy przeprowadzić na podstawie analizy ryzyka występującego na danym stanowisku pracy. Należy również pamiętać o zakresie temperatur w jakim używany będzie hełm. Nigdy nie można ingerować w konstrukcję hełmu. Pamiętajmy również by sprawdzić czy dany hełm ma możliwość instalacji np. paska podbródkowego, ochronników słuchu. Nie każdy hełm wyposażony jest w możliwość jego regulacji.

 

 

Dlaczego hełm się przydaje :) :

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności