Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Narzędzia do zakładu pracy / utrzymania ruchu, Blog sklep bhp

Wkrętaki i bity
Wkrętak zwany popularnie śrubokrętem jest jednym z podstawowych narzędzi ręcznych. W zależności od zastosowań wkrętaki zakończone są różnymi końcówkami.
Popularne typy zakończeń wkrętaków pasujące do nacięć:      
     
Płaski (SLOTTED)
charakteryzuje się grotem z końcówką płaską. Oznaczany jest symbolem S lub SL.
Phillips
Charakteryzuje się grotem z nacięciem krzyżowym, z lekko skośnymi krawędziami oraz krzyżowym wgłębieniem na łbie wkrętaka. Oznaczany symbolem PH, Ph.
Pozidriv
charakteryzuje się grotem nacięciem krzyżowym z krawędziami równoległymi oraz takie samo krzyżowe wgłębienie na łbie wkrętaka. Oznaczany symbolem PZ, Pz.
Torx wewnętrzny
charakteryzuje się grotem z nacięciem o kształcie charakterystycznej sześcioramiennej gwiazdy. Oznaczany symbolem T.
Torx zewnętrzny
charakteryzuje się główką z wyżłobieniem o kształcie charakterystycznej sześcioramiennej gwiazdy. Oznaczany symbolem T.
Torx TS
charakteryzuje się grotem z nacięciem o kształcie sześcioramiennej gwiazdy z otworem w środku ­ jako dodatkowe zabezpieczenie przez nieautoryzowaną manipulacją.
Torx Plus
charakteryzuje się zwiększonym momentem obrotowym w porównaniu ze zwykłym Torx w celu zminimalizowania zużycia. Nie pasuje do standardowych śrub Torx.
XZN (Triple square)
charakteryzuje się grotem z dwunastoma równomiernie rozłożonymi nacięciami. Konstrukcja umożliwia wysoki moment obrotowy.
Sześciokątny zewnętrzny
charakteryzuje się przekrojem sześciokąta foremnego.
Sześciokątny
wewnętrzny (Imbus) ­ charakteryzuje się przekrojem sześciokąta foremnego.
Kwadratowy (Robertson)
charakteryzuje się grotem o kształcie kwadratu
Torq­Set
charakteryzuje się nacięciem krzyżowym, którego poszczególne ściany przesunięte są wobec siebie.
Tri­Wing
charakteryzuje się trzema nacięciami łba wkręta umieszczonymi pod kątem 120 stopni przypominając gwiazdę trójramienna.
Spanner
charakteryzuje się dwoma nacięciami umieszczonymi naprzeciwko siebie. Przeznaczony jest do zapobiegania nieautoryzowanej manipulacji.
     
     
 
Skala twardości Rockwella
Pozwala  określić  twardość  metali  na  podstawie  testu  dokonanego  metodą  Rockwella  polegającym  na  odczycie  głębokości  wcisku dokonanego przez wzorcowy stożek diamentowy o kącie wierzchołkowym 120O na badanym materiale przy użyciu odpowiedniego nacisku.
Twardość stali oznaczana jest jako HR + w zależności od stopu:
 • C i A ­ stale hartowane,
 • B i F ­ stale niehartowane i metale nieżelazne,
 • N i T ­ stosowana gdy badana próbka posiada niewielkie rozmiary lub jest bardzo cienka.
Przy podawaniu twardości określanej w skali Rockwella, w symbolu uwzględnia się metodę, np. HRC dla metody C. Zakres skali Rockwella wynosi od 20 dla miękkich stopów do 100 dla stali hartowanej (najtwardsza stal ­ martenzytyczna ­ ma twardość nie większą niż 65­70 HRC).
 
Motek to narzędzie towarzyszące człowiekowi przy wykonywaniu większości prac mechanicznych. Służy do uderzania w materiał w celu jego obróbki,  do  uderzania  w  inne  narzędzie  (przecinak,  punktak  itp.)  lub  do  wbijania  elementów  łączących  (gwoździ,  klinów)  w obrabianą powierzchnię.
 
Budowa
Motek składa się z dwóch podstawowych elementów: obucha oraz trzonka.
Obuch wykonany jest najczęściej ze stali narzędziowej, ale w wypadku młotków szczególnego zastosowania obuch może być wykonany z gumy lub odpowiednich gatunków drewna.
Kształt obucha przyjmuje najczęściej postać wydłużonego prostopadłościanu z jednostronnie lub dwustronnie ściętym końcem.
Trzonek wykonany jest z takich materiałów, jak drewno, tworzywo sztuczne, rzadziej stal narzędziowa.
Połączenie trzonka z obuchem często wzmacniane jest przez klin.
Rodzaje młotków
Oprócz typowego młotka do prac mechanicznych, do zadań specjalnych stosuje się między innymi następujące typy młotków:
 • młotek blacharski -­ gumowy. Wykonany z twardej gumy, elastycznego tworzywa sztucznego lub stali narzędziowej, zakończonej gumowymi nakładkami. Główne jego zastosowanie to kształtowanie blachy, ale może być też stosowany w kamieniarstwie. Podstawowa zaleta tego typu młotka, to brak lub minimalne uszkodzenia powłok lakierniczych, dzięki czemu może być stosowany do kształtowania polakierowanych powierzchni przy naprawach blacharskich.
 • młotek ciesielski ­ o specyficznej budowie obucha, który posiada dwa zęby, jeden znacznie wydłużony, a drugi krótszy. W górnej części obucha może znajdować się wyżłobienie z magnesem do przytrzymywania gwoździ. młotek szewski ­ o zaokrąglonym obuchu, nadającym się do wbijania gwoździ w miękkie powierzchnie. Dzięki zaokrągleniu obuch nie kaleczy skóry obuwia. Z drugiej strony obucha mogą znajdować się łapki do wyciągania wbitych gwoździ.
 • młotek murarski ­ charakteryzujący się dużą wagą. Służy do łamania cegieł, kruszenia kamienia itp. Poza zwiększonymi rozmiarami posiada budowę standardową
 • młotek geologiczny ­ budowa i zastosowanie podobne do młotka murarskiego. Posiada płaski i zaostrzony koniec obucha, co ułatwia odłupywanie skał.
 • młotek stolarski ­ posiada obuch wykonany z twardego drewna, służy do pobijania innych narzędzi, wbijania kołków itp. młotek spawalniczy ­ służy do usuwania nagaru po spawaniu młotek kamieniarski ­ z tępo zakończonym obuchem. Może służyć do układania kostki, przy brukowaniu itp.
Szczypce (pot. Kombinerki)
Narzędzie służące do obróbki ręcznej. Szczypce składają się z dwóch metalowych części połączonych w podobny sposób jak nożyczki. Wykonane są najczęściej ze stali narzędziowej powlekanej tworzywem sztucznym w obszarze przeznaczonym do chwytania przez pracownika.
Podstawowe zadanie szczypiec, to umożliwienie manipulowania uchwyconym przedmiotem, wyginania, ściskania oraz do ściągania izolacji z  przewodów  elektrycznych.  Wewnętrzna  strona  szczypiec  jest  spłaszczona  i  posiada  szorstką  fakturę  powierzchni,  zapobiegającą wyślizgiwaniu się trzymanego przedmiotu.
Rączki szczypiec pokryte są najczęściej izolatorem z tworzyw sztucznych lub drewna.
Szczypce mogą posiadać ostrza służące do obcinania przewodów.
Rodzaje szczypiec
Ze względu na budowę, można wyróżnić następujące rodzaje szczypiec:
 • szczypce płaskie
 • szczypce oczkowe
 • szczypce diagonalne
 • szczypce okrągłe
 • szczypce szpilkowe
 • szczypce z blokadą i inne.
Pilniki to narzędzia, których przeznaczeniem jest ręczne skrawanie z obrabianej powierzchni cienkiej warstwy wierzchniej o grubości o 0.01 mm do 1­2 mm. Wykonywane są ze stali, często utwardzanej. Składają się z części roboczej oraz uchwytu, na którym osadzona jest rękojeść.
Część robocza wyposażona jest w nacięcia (zęby), nachylone w jedną lub dwie strony, często skośnie względem osi symetrii pilnika.
Ze względu na swoje zastosowanie, pilniki różnią się między sobą wielkością oraz kształtem części roboczej, a także wielkością i sposobem uformowania zębów na części roboczej.
Pilniki mogą mieć różne przekroje: trójkątny, paski, owalny, okrągły, kwadratowy, półokrągły i inne.
Ze względu na zastosowanie stosuje się różne liczby zębów na centymetr kwadratowy. Wyróżnić można następujące pilniki (w kolejności od najmniejszej gęstości zębów do największej):
 • zdzieraki
 • równiaki
 • półgładziki
 • gładziki
 • gładziki podwójne
 • jedwabniki
Pilniki mogą być stosowane do obróbki szerokiego zakresu materiałów: drewna, metalu, tworzyw sztucznych. Mają zastosowanie w wielu gałęziach rzemieślnictwa i przemysłu.
 
Piły to narzędzia samodzielne lub części większych urządzeń, posiadające formę ząbkowanego ostrza, służące do przecinania dowolnych materiałów (najczęściej drewno, metale, tworzywa sztuczne, kamienie itp.) poprzez lokalne zdzieranie za pomocą zębów warstwy materiału przecinanego obiektu. w wypadku narzędzi ręcznych, ostrze wprawiane jest w ruch za pomocą siły mięśni.
Piły składają się z brzeszczota ­ zębatego ostrza napiętego na ramie, lub zaopatrzonego w jeden lub dwa uchwyty służące do poruszania. Najczęściej zęby piły mają kształt klinowaty, łukowaty lub kwadratowy.
Piły ręczne można podzielić na:
 • piły ramowe ( np.: ramówka, krawężnica, czopnica, odsadnica, krzywica, krzywica, włosowa)
 • piły jedno uchwytowe ( np.: płatnica, grzbietnica, otwornica, pasownica)
 • poprzeczne do drewna (dwuręczna, kabłąkowa, ogrodnicza itp.)
Stal narzędziowa
Aby narzędzia mogły bez przeszkód spełniać swoje zadanie stal, z której są wykonane powinna charakteryzować się wysoką twardością, odpornością  na  ścieranie,  niewielką  odkształcalnością  i  niewrażliwością  na  przegrzanie.  Cechy  te  zostają  osiągnięte  poprzez  dodanie pierwiastków stopowych takich jak chrom, wolfram czy molibden oraz odpowiedniej obróbce termicznej.
Do  tego  celu  wykorzystuje  się  stal  narzędziową,  której  przeznaczeniem  jest  wyrób  narzędzi  do  kształtowania  lub  skrawania  materiału pracujących w temperaturze do 600OC, oraz do wyrobu narzędzi pomiarowych pracujących w temperaturze otoczenia.
 
Stal narzędziowa węglowa
Przeznaczeniem stali narzędziowych zwykłych (węglowych) są narzędzia pracujące w temperaturze do 200OC. Stal ta produkowana jest jako uspokojona najwyższej jakości w dziewięciu gatunkach o zawartości C od 0,55% do 1,35% oraz w dwóch odmianach:
płytko hartujących się (N7E – N13E), głęboko hartujących się (N5 – N13).
 
Narzędzia wykonane ze stali narzędziowej pracują z małymi prędkościami skrawania, przy czym zastosowanie stali głęboko hartującej się nie podlega ograniczeniom, natomiast stal płytko hartująca się jest przeznaczona na narzędzia o przekroju mniej niż 20 mm.
 
Narzędzia skrawające z małą szybkością, piłki do metali, skrobaki, pilniki, narzędzia grawerskie, brzytwy, ciągadła, małe matryce i wykrojniki.
 
Stal narzędziowa stopowa
Stal narzędziową stopową wykorzystuje się do pracy: na zimno i na ciepło. Przeznaczeniem stali stopowej narzędziowej do pracy na zimno są narzędzia pracujące w przedziale temperatur 200 – 250OC.
Głównym składnikiem stali jest chrom (Cr) z ewentualnym dodatkiem wolframu (W), wanadu (V) lub molibdenu (Mo).
Dodatkowo stal o średniej zawartości węgla (0,4% – 0,6%) używana jest do narzędzi pracujących przy obciążeniach dynamicznych, natomiast stal o wysokiej zawartości węgla (powyżej 0,75%) – w narzędziach mocno obciążonych statycznie oraz na narzędzia skrawające z małymi prędkościami.
 
Przeznaczeniem stali narzędziowej stopowej do pracy na gorąco są narzędzia pracujące do 600OC przy dużych naciskach statycznych albo dynamicznych.
Stal tej grupy stosuje się przeważnie do wyrobu narzędzi do obróbki plastycznej na gorąco, które są narażone na ścieranie i odpuszczające działanie wysokiej temperatury. Powinna więc mieć jak najwyższą twardość, utrzymującą się w temperaturze pracy narzędzia, a przy pracy w warunkach obciążeń dynamicznych musi wykazywać dostatecznie dużą ciągliwość, którą spełnia zawartość 0,3 – 0,6 %C (węgla).
 
Stale szybkotnące
Przeznaczeniem  stali  szybkotnącej  jest  skrawanie  materiałów  z  dużymi  prędkościami.  Mogą  one  pracować  bez  utraty  twardości w temperaturze 550 – 600OC. Wysoka odporności na odpuszczanie jest wynikiem domieszkowania znacznej ilości pierwiastków stopowych dochodzącej nawet do 30%.
 
Możesz kupić narzędzie w naszym sklepie internetowym - kliknij NARZĘDZIA
 
 
Definicja i klasyfikacja gatunków stali.
Norma definiuje termin „stal” i ustala podział gatunków stali według składu chemicznego na stale niestopowe, stale odporne na korozję i inne stale stopowe oraz podział na główne klasy jakościowe.
 
EN10027­1
Systemy oznaczania stali. Znaki stali.
W normie zawarto zasady oznaczania stali za pomocą symboli literowych i cyfrowych, wskazujących na zastosowanie i główne cechy stali, np. własności mechaniczne, własności fizyczne, skład chemiczny, co pozwala w prosty sposób identyfikować poszczególne gatunki stali.
Określono stosowanie dla stali wyszczególnionych w Normach Europejskich (EN), Specyfikacjach Technicznych (TS), Raportach Technicznych (TR) i normach krajowych państw członków CEN. Zasady te można również stosować do stali nie ujętych w normach.
 
EN10027­2
Systemy oznaczania stali. System cyfrowy.
W  normie  ustalono  europejski  system  oznaczania  stali  obejmujący  znaki  i  oznaczenia  cyfrowe  stali.  Opracowany  system  cyfrowy  jest ograniczony do stali, chociaż można go rozszerzyć także na inne materiały przemysłowe.
Numery stali tego systemu mają stałą liczbę cyfr, co ułatwia przetwarzanie danych w porównaniu ze znakami stali. Ustalono zasady budowy numerów stali oraz organizacji ich rejestrowania, ustalania i rozpowszechniania.
Nadano dwucyfrowe numery grupom stali, zgodnie z klasyfikacją stali. Załączono formularze służące do wystąpienia o ustalenie numeru dla gatunków, dla których głównym kryterium wyróżnienia jest skład chemiczny lub własności mechaniczne.
 
Certyfikat GS
Certyfikat  dla  urządzeń  gospodarstwa  domowego,  oświetlenia,  elektrycznych  narzędzi  ręcznych,  wyposażenia biurowego oraz urządzeń branży IT przeznaczonych na rynek niemiecki.
Tagi: narzędzia
Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności