Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Zagrożenia w pracy rolnika indywidualnego, Blog sklep bhp

Zagrożenia w pracy rolnika indywidualnego

 

 

Środowisko pracy rolników jest bardzo złożone i różnorodne a przez to bardzo niebezpieczne.

 

Wynika to z faktu że rolnik w ciągu jednego dnia roboczego narażony jest na wiele zagrożeń spowodowanych zmianą środowiska pracy. Takie zagrożenie nie występuje na ogół w innych branżach gdzie stanowisko pracy ma w ciągu dnia charakter ciągły. Rolnik musi wykonywać prace stolarskie, być niejednokrotnie mechanikiem czy elektrykiem.

Prace rolnika różnią się między sobą rodzajem czynności, zastosowaniem narzędzi, maszyn potrzebną czy też wiedzą techniczną. Najczęściej do wypadków w indywidualnych gospodarstwach rolniczych dochodzi na podwórzu a także podczas użytkowania maszyn rolniczych. Rzadziej następują wypadki z powodu środków ochrony roślin.

 

Na niebezpieczeństwo pracy rolników wpływ ma kilka czynników:

 

 

Złe warunki atmosferyczne i wysokie temperatury

 

 

Prace w rolnictwie zazwyczaj odbywają się na otwartej przestrzeni – warunki tam panujące są kształtowane poprzez warunki atmosferyczne. Warunki te często niekorzystnie oddziaływają na człowieka. Wysoki stopień nasłonecznienia i wysoka temperatura znacznie pogarsza warunki pracy, może doprowadzać do omdleń. Również warunki pracy w pomieszczeniach zamkniętych takich jak warsztaty, stajnie, obory, chlewnie są niekorzystne dla samopoczucia człowieka. Niebezpieczna jest również praca na przemian wewnątrz i na zewnątrz budynków z uwagi na duże wahania temperatury i wilgotności powietrza.

 

Zagrożenia mechaniczne

 

 

Głównymi przyczynami wypadków w pracy w rolnictwie są zagrożenia mechaniczne.

Przez takie zagrożenie rozumiemy czynniki powodowane mechanicznym oddziaływaniem na człowieka maszyn. Mogą być to zagrożenia wynikające ze zwykłej pracy maszyny jak również wynikające z powodu jej awarii. Najczęściej do wypadków dochodzi z powodu:

 

  • wchodzenia pomiędzy traktor a maszynę rolniczą , zanim nie zostanie wyłączony silnik i wyjęty kluczyk ze stacyjki i zaciągnięty postojowy hamulec ciągnika

  • cofanie maszyną rolniczą w położeniu roboczym

  • sterowanie dźwignią podnośnika hydraulicznego ciągnika z zewnątrz pojazdu

  • przewożenie osób na karoserii traktora, maszyny rolniczej, pomostach, dyszlach itp.

  • wskakiwania na ciągnik bądź jego opuszczanie podczas jazdy

 

 

 

 

 

Zagrożenia spowodowane środkami uprawy roślin i innymi substancjami chemicznymi

 

 

Do zagrożeń chemicznych na które narażony jest rolnik należy kontakt z środkami uprawy roślin, nawozami, paliwami, smarami. Środki ochrony roślin to najbardziej szkodliwe substancje z jakimi ma kontakt rolnik. Niewłaściwe ich stosowanie niesie ze sobą niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

 

Podczas pracy ze środkami ochrony roślin nie należy palić tytoniu ani spożywać posiłków. Do prac z użyciem środków ochrony roślin nie należy przystępować na czczo a także po spożyciu alkoholu. Należy pamiętać że nie wolno przechowywać środków ochrony roślin, w opakowaniach zwyczajowo używanych do przechowywania żywności i w butelkach po napojach.

 

 

 


Zagrożenia biologiczne

 

 

Zagrożenia biologiczne to powszechny problem w rolnictwie. Rolnik bardzo często podczas swoich codziennych prac narażony jest na działanie biologicznych czynników szkodliwych. Są to mikro i makro organizmy a również substancje przez nie wytwarzane. Wyróżnia się trzy grupy biologicznych czynników szkodliwych:

 

  • alergeny, toksyny wytwarzane przez rośliny takie jak selery czy pasterniak

  • alergeny i toksyny wytwarzane przez bakterie, promieniowce, grzyby jak również przez zwierzęta i rośliny

  • czynniki zakaźnie pochodzenia zwierzęcego


Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na zdrowie rolnika, mają działanie toksyczne, drażniące, alergizujące a nawet rakotwórcze.

 

 

Zagrożenia hałasem

 

 

Podczas pracy maszyn rolniczych powstaje hałas, który w gospodarstwie rolniczym jest jednym z najważniejszych czynników szkodliwych. Praktycznie każdy rodzaj maszyny w gospodarstwie rolniczym powoduje hałas: traktor, kombajny, sieczkarnia, śrutownik czy pilarki spalinowe, sprężarki, wiertarki itp.

Podczas prac z wykorzystaniem maszyn generujących hałas należy używać ochronników słuchu.

 

https://www.gvarant.pl/pl/drogi-oddechowe/

Zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym

 

 

Podczas swojej pracy rolnik styczność z wieloma urządzeniami elektrycznymi , które jeżeli są niewłaściwe użytkowane i serwisowane są przyczyną wielu wypadków. Pomieszczenia w których pracują rolnicy niejednokrotnie są ciasne, wilgotne o mokre podłodze przewodzącej prąd co dodatkowo zwiększa ryzyko wypadku.

 

Należy pamiętać że po przepaleniu się bezpiecznika topikowego należy bezwzględnie wymienić go na nowy o takiej samej wartości.

 

 

Zagrożenia upadkiem

 

 

Bardzo często w gospodarstwach rolnych dochodzi do wypadków spowodowanych upadkiem. Powodem takiego stanu rzeczy są śliskie nierówne źle utwardzone powierzchnie podwórzy. Do częstych wypadków dochodzi również przez:

 

  • niezabezpieczone kanały, szamba

  • nierówne,nieutwardzone, obłocone, oblodzone powierzchnie podwórz

  • otwory w dachach, na poddaszach

  • niewłaściwie prowadzone prace na wysokości

https://www.gvarant.pl/pl/praca-na-wysokosci/

 

Spadające przedmioty

 

 

Do ciężkich wypadków dochodzi również na skutek upadków przedmiotów z wysokości na rolnika. Najczęściej przyczyną tego typu wypadków jest obsunięcie się:

 

  • kostek prasowanego siana czy słomy

  • dyszli oraz zaczepów maszyn

  • burt przyczep

     

 

 

Jak można zminimalizować powyższe zagrożenia?

 

  • Należy czytać instrukcje obsługi maszyn i dostosowywać się do zasad bhp tam zawartych

  • Należy używać odzieży ochronnej i ŚOI

 

https://www.gvarant.pl/pl/kaski-helmy-czapki-i-inne/

 

 

lista ważnych znaków:

Nasza oferta znaków BHP:

https://www.gvarant.pl/pl/znaki-bhp-/

Nasza firma zapewnia fachowe doradztwo i wybór odpowiednich ŚOI by powyższe zagrożenia wyeliminować bądź zminimalizować. Posiadamy szeroki wybór ubrań roboczych, ochronnych, rękawic, środków ochrony dróg oddechowych i innych produktów niezbędnych w pracy rolnika. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności