Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Odpowiedzialność materialna pracownika, Blog sklep bhp

Odpowiedzialność materialna pracownika

Pracownik wykonując swoje obowiązki pracownicze wobec pracodawcy korzysta z powierzonych mu narzędzi, sprzętów. Jednym z obowiązków pracownika jest dbałość o powierzony sprzęt który jest własnością firmy. Co stanie się gdy ten obowiązek zostanie zaniedbany? Czy pracownik ma obowiązek zapłacić za wyrządzoną szkodę z własnej kieszeni?

 

Kiedy występuje odpowiedzialność majątkowa pracownika?

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ponosi odpowiedzialność za swoje działania wynikające z obowiązków służbowych. Odpowiedzialność majątkowa pracownika występuje wtedy, gdy w wyniku działania lub też braku działania występuje szkoda materialna u pracodawcy. Należy rozróżnić dwa rodzaje odpowiedzialności pracownika. Odpowiada on za powierzony sprzęt, maszyny, samochody, ale również odzież roboczą, środki ochrony indywidualnej i inne. Odpowiada również za szkodę która powstała na rzecz pracodawcy.

 

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie

 

Pracownik musi wiedzieć co zostało mu powierzone, musi znać stan techniczny urządzeń, ich ilość i wartość. Dzięki temu jest on świadomy wysokości ewentualnej szkody. Należy pamiętać, ze pracownik może odmówić objęcia rzeczy w posiadanie.

Pracownik odpowiada w pełni za powierzone mu mienie. W razie powstania szkody na powierzonym sprzęcie, bądź braku powierzonego sprzętu ponosi on odpowiedzialność. Może ona zostać zniesiona, jeżeli pracownik udowodni że szkoda nie powstała z jego winy. Rzecz za którą ma odpowiadać pracownik musi zostać odpowiednio wydana. Musi zostać podpisane oświadczenie określające rodzaj rzeczy jaki został powierzony pracownikowi.

 

Odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę

 

 

Oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności materialnej ma znaczenie jedynie dowodowe – oznacza to, że tak naprawdę, odpowiedzialność materialna za powierzone mienie zaczyna się w momencie prawidłowego wydania mienia (nie wystarczy sama umowa odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie czy oświadczenie o odpowiedzialności majątkowej). W praktyce przekazując mienie, podpisuje się z pracownikiem oświadczenia lub porozumienia, określające towar, jaki został pracownikowi powierzony.

 

 

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

 

Odpowiedzialność materialna w pracy na zasadach ogólnych dotyczy wszystkich pracowników. Dzieje się tak wtedy, kiedy ze względu na umyślne bądź nieumyślne działanie pracownika, pracodawca ponosi szkodę. Tego typu odpowiedzialność finansowa obejmuje wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i nie wymaga podpisywania przez nich żadnych dodatkowych umów czy oświadczeń.

To, jakie odszkodowanie pracownik będzie musiał wypłacić, zależy od tego czy szkoda była wyrządzona:

 

 

• w sposób nieumyślny – wtedy pracownik odpowiada do wysokości szkody, nie więcej niż trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia,

• w sposób umyślny – do pełnej wysokości szkody.

 

 

To pracodawca musi przed sądem dowieść, że szkoda powstała na skutek winy podwładnego. Jeśli pracownik uważa, że do powstania szkody przyczynił się pracodawca bądź osoby trzecie, też musi to udowodnić.

 

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności