Zaloguj mnie
kwota: 0,00 PLN
produktów:0
Schowek0
Produkty

Wymaganie i zadania odzieży ostrzegawczej, Blog sklep bhp

Odzież ostrzegawcza

 

W poniższym poradniku postaram się wyjaśnić co to jest odzież ostrzegawcza, jakie musi spełniać wymagania. Postaram się również zaprezentować najciekawszych producentów i produkty z tej dziedziny dostępne w naszym sklepie internetowym.

 

Nic chyba nie kojarzy się bardziej z odzieżą BHP, jak odzież o zwiększonej widzialnosci - czyli odzież ostrzegawcza.

 

Osoby które używają takiej odzieży widzimy na codzień. Są to pracownicy na drodze, operatorzy wózków widłowych, drwale, służby ratownicze i inne osoby które z powodu niebezpieczeństwa muszą odpowiednio zaznaczyć swoją obecność.

 

Również w życiu codziennym stosujemy odzież ostrzegawczą w celu poprawienia swojego bezpieczeństwa Założenie kamizelki odblaskowej po zmroku znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, co udowadniają statystyki.

 

http://bip.wyszkow.kpp.policja.gov.pl/103/aktualnosci/14509,dok.html

 

W wielu krajach UE kamizelki ostrzegawcze stanowią niezbędne wyposażenie każdego samochodu o czym nalezy pamiętac przed wizytą w danym kraju. Nieprzestrzeganie tych przepisów kończy się zazwyczaj wysokim mandatem.

 

Należy również pamiętać o wyposażeniu dzieci w elementy odblaskowe. W znaczny sposób zwiększa to ich bezpieczeństwo na drodze.

 

Prowadzone są akcje polegające na rozdawaniu specjalnych odblaskowych pasków lub kamizelek dzieciom:

 

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/30717,dok.html

 

 

 

Odzież ostrzegawcza spełnia właśnie takie zadanie – poprzez zwiększenie widzialnosci – zwiększa bezpieczeństwo co przekłada się na zmniejszenie liczby wypadków.

 

Odzież ostrzegawcza najczęściej występuje w postaci:

 • kamizelek ostrzegawczych
 • kombinezonów
 • bluz, spodni do pasa, spodni ogrodniczek
 • kurtek

Niejednokrotnie mozemy również spotka

 • pasy odblaskowe zakładane na zwykłe ubranie
 • kaski, chełmy
 • czaki zimowe, czapki kaszkietówki baseball
 • ochronniki słuchu, nauszniki
 • rękawice
 • skarpety
 • buty

   

 

 

 1. Troszkę teori:

 

Norma EN-PN 471 to zasadniczy przepis dotyczący materiałów odblaskowych określający wielkość minimalnej powierzchni materiału tła i materiału odblaskowego.

Norma EN-PN 469 - koncentruje się na kwestii niepalności. Norma ta jest ważna dla straży pożarnej i innych służb mogących mieć kontakt z ogniem. Materiały odblaskowe zgodne z tym przepisems są trudnopalne.

Materiały odblaskowe zgodne z normą EN-PN 471 mają zastosowanie na odzieży zawodowej dla pracowników drogowych, słóżb porządkowych i medycznych. Materiały odblaskowe posiadające certyfikaty za zgodność z EN-PN 471 oraz EN-PN 469 są używane w produkcji dla np. straży pożarnej, spawaczy.

Odzież ostrzagawcza musi spełniać wymagania normy PN-EN 471:2005 Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego - Metody badania i wymagania”. Norma ta określa jakie właściwości musi spełniać odzież by mogła być zaklasyfikowana jako odzież ostrzegawcza. Odzież o zwiększonej widocznosci dzielimy na trzy klasy, wyznacznikiem jest wielkość minimalnej powierzchni materiału tła i materiału odblaskowego.

 

Odzież musi być wykonana z udziałem :

Podstawowy materiał fluorescencyjny:

 • Odzież klasy 3: 80%

 • Odzież klasy 2: 50%

 • Odzież klasy 1: 14%

 

Materiał odblaskowy:

 • Odzież klasy 3:20%

 • Odzież klasy 2: 13%

 • Odzież klasy 1: 14%

   

Materiał o właściwościach połaczonych:

 • Odzież klasy 1: 20%

Materiał tła musi być równomierny na powierzchni odzieży, tj. Zajmować taką samą powierzchnię z przodu jak i z tyłu odzieży. Pasy odblaskowe mają poziomo opasywać tors, rękawy i nogawki spodni i powinny mieć szerokość przynajmniej 50 mm.

 

Rys. 1 Przykłady rozmieszczenia pasów odblaskowych


 

Każda część odzieży o zwiększonej widzialnosci musi być oznaczona z uzwględnieniem następujących informacji:

 • nazwa lub kod producenta lub upoważnionego przedstawiciela,

 • nazwa,rodzaj ubrań i ich typ

 • wielkość odzieży w zgodzie z PN-EN 340:2006

 • symbol normy PN-EN 471:2005

 • znak graficzny taki jak na rys. 2

 

 

Rys. 2

 

Ważną cechą ubrań tego typu musi być wysoka odporność materiału na częste pranie – odzież ostrzegawcza musi być utrzymana w czystości w przeciwnym wypadku traci swoje właściwości.

Należy pamiętać że odziez ostrzegawcza nigdy nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa, jednak poprzez poprawę widzialności pracownika, w znaczny sposób je podnosi.

 

2. A z praktycznego punktu widzenia...


Rynek odzieży BHP pozwala zaspokoić wszystkie potrzeby osób którzy do pracy potrzebują odzieży ostrzegawczej. Duża ilość producentów jak również modeli poszczególnych ubrań sprawia że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Firma Gvarant Bhp ma w swojej ofercie wszystkich wiodących producentów odzieży ostrzegawczej. Naszą ofertę nieustannie poszerzamy podążając za nowymi trendami na rynku odziezy ostrzegawczej.

Wiodącym producentem odzieży ostrzegawczej jest firma VIZWELL:

 https://www.gvarant.pl/pl/odziez-robocza/vizwell/

 Producent ten posiada w ofercie cała gamę produktów, od zwykłych kamizelek, koszulek, czapek, poprzez ocieplacze, polary, kurtki softshell na zimowych kurtkach 5 w 1 kończąc.

Nasi klienci w okresie letnim bardzo cenią sobie koszulki polo:

https://www.gvarant.pl/pl/p708,koszulka-polo-ostrzewgawcza-vizwell-coolpass-vwps01-b-meskiedamskie-promocja-beta-q2-2014.html

 Koszulki te dzięki oddychającemu materiałowi pozwalają na komfortową pracę podczas upałów. Natomiast gdy aura nie sprzyja warto zaopatrzyć się w kurtkę softshell :

https://www.gvarant.pl/pl/p1748,kurtka-softshell-ostrzegawcza-vizwell-vwjk135-jesienzima-meskiedamskie-promocja-beta-q2-2014.html


dzięki zastosowanemu materiałowi softshell który jest wiatroszczelny, wodoodporny a jednocześnie oddychający praca nawet podczas deszczu lub wichury może być komfortowa.

Jeżeli potrzebujemy kompletu przeciwdeszczowego firma Vizwell proponuje następujące rozwiązanie:

https://www.gvarant.pl/pl/p643,komplet-przeciwdeszczowy-ostrzegawczy-vizwellvwjk67-68-meskiedamskie-promocja-beta-q2-2014.html

wysokiej jakosci komplet przeciwdeszczowy z kapturem.

Zimą natomiast niezastąpiona jest kurtka:


https://www.gvarant.pl/pl/p1415,kurtka-vizwell-vwjk44-ostrzegawcza-meskiedamskie.html

Kurtka dzięki swojej wysokiej funkcjonalności moze nam służyć cały rok. Jej częsci spełniają następujące zadania:

1. Kurtka zewnętrzna ostrzegawcza.

2. Kurtka zewnętrzna ostrzegawcza z podpinką z rękawami.

3. Kurtka zewnętrzna ostrzegawcza z podpinką bez rękawów.

4. Podpinka jako kurtka ostrzegawcza.

5. Podpinka jako kamizelka ostrzegawcza.

6. Podpinka jako kurtka polar.

7. Podpinka jako kamizelka polar.

Firma Vizwell produkuje równiez zimowe ocieplane spodnie ostrzegawcze.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych producentów odzieży BHP jest połaczenie odzieży ostrzegawczej ze zwykła odzieżą. Np. kurtka producenta Industrial Starter o symbolu 04715:

https://www.gvarant.pl/pl/p7599,kurtka-industrial-starter-pilot-04715-obustronna-jesienzima-meskiedamskie.html

Kurtkę można stosować jako odzież ostrzegawczą jednak po przewróceniu jej "na drugą stronę" kurtka ostrzegawcza staje się zwykłą kurtką wyjściową. Kurtka ta posiada równiez odpinane rekawy – moze być stosowana jako kamizelka.

 

Innymi liczącymi producentami odzieży ostrzegawczej są firmy Panoply, Portwest,Helly Hansen, Caterpillar.

 

Producentem wybieranym przez naszych najbardziej wymagających klientów jest Snickers. Odzież tej szwedzkiej firmy produkowana jest z najlepszych materiałów przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod producjii.

Natomiast najlepszym połaczeniem wskaźnika CENA/JAKOŚĆ jest niewątpliwie firma Leber Hollman.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest natomiast marka REIS.

 1. Konserwacja odzieży roboczej

Należy pamiętać, że tylko odpowiednio czyszczona i konserwowana odzież ostrzegawcza zachowuje swoje właściwości i przez to podnosi bezpieczeństwo osób które je noszą. Ubrania nie koserwowane regularnie tracą swoje właściwości ostrzegawcze dając mylne wrażenie bezpieczeństwa. Dlatego istotną rzeczą jest pranie odziezy zgodnie z instrukcją obsługi odzieży. Na rynku dostępne są specjalne proszki, płyny przeznaczone do prania odzieży roboczej ostrzegawczej. Warto przed zakupem zasięgnąć informacji odnośnie sposobu konserwacji odzieży jak również temperatury w której odzież ostrzegawcza może być prana bez ryzyka jej uszkodzenia.

Ilość odsłon:
zobacz wszystkie

Akceptujemy płatności