Powstawaniu astmy sprzyjają różne czynniki. W miejscu pracy mogą występować różne czynniki utrudniające astmatykowi funkcjonowanie, np. zanieczyszczenie i zapylenie powietrza, palenie tytoniu, zakażenia wirusowe.
Astma występuje w Polsce u 10% osób. Charakteryzuje się przewlekłym procesem zapalnym w drogach oddechowych. Prowadzi to do nadreaktywności oskrzeli, co oznacza, że mają one większą skłonność do reagowania skurczem na różne bodźce. Następnie pojawia się obrzęk błony śluzowej w drogach oddechowych oraz tworzą się czopy śluzowe w oskrzelikach. Może to prowadzić do stanu astmatycznego, a ten w konsekwencji może przyczynić się do hospitalizacji pacjenta. Stan astmatyczny jest ciężkim zaostrzeniem astmy, z bardzo szybkim narastaniem objawów. zmniejszona drożność oskrzeli prowadzi do zaburzeń oddychania. Pacjent ma męczący, suchy kaszel i świszczący głośny oddech.
Oddechy są krótsze, a ich liczba na minutę – znacznie zwiększona (nawet do 40). Po pewnym czasie zaczynają sinieć usta i paznokcie. Różne czynniki mogą sprzyjać powstawaniu astmy, a wśród najważniejszych należy Wskazać:
Jednocześnie kontakt z niektórymi allergenami bardzo nasila skurcz oskrzeli. Do najbardziej popularnych należą: pyłki drzew i traw, kurz, pleśń czy sierść zwierząt domowych. Trudności w oddychaniu mogą być także spowodowane przez zimne powietrze, jak i wysiłek fizyczny,
Lekarz medycyny pracy
Decyzję o możliwości podjęcia pracy na danym stanowisku zawsze podejmuje lekarz medycyny pracy, na podstawie zebranego wywiadu, informacji o stanowisku, na jakie aplikuje kandydat, a także na podstawie przeprowadzonych badań. Wiele substancji chemicznych może działać drażniąco na drogi oddechowe, a więc konieczność codziennego obcowania z nimi może być przeciwwskazaniem do podjęcia pracy na danym stanowisku. Innego rodzaju są sytuacje, gdzie do wykonywania danego zawodu nie ma obligatoryjnych przeciwwskazań. Kontakt z czynnikami mogącymi spowodować stan astmatyczny pojawia się sporadycznie, a dzięki rozsądnej polityce kadrowej i odpowiednim
procedurom w zakładzie ryzyko można zminimalizować. Pracodawca powinien mieć także świadomość, że w rejonach z dużym bezrobociem zwłaszcza osoby słabo wykształcone mogą nieprzyznawać się do Swojej choroby. Ignorują zalecenia lekarza i najmują się do pracy, której nie wolno im wykonywać. Ciężko jest jednak tutaj znaleźć jakiś złoty środek, ponieważ nie można zapytać pracownika w czasie rekrutacji, na co się leczy. Jeśli sam nam nie powie O Swoich ograniczeniach, nic nie będziemy w stanie zrobić.
Astmatyk a pracodawca
Po zatrudnieniu człowieka chorego na astmę zadaniem pracodawcy jest wyeliminowanie, w ramach realnych możliwości, czynników mogących nasilać problemy oddechowe. W opracowaniu tym zostały zebrane najczęstsze sytuacje, które mogą prowadzić do stanu astmatycznego. W każdym zakładzie pracy, na każdym stanowisku, Są one inne, dlatego warto prześledzić, z czym i w jakich okolicznościach może mieć kontakt pracownik:
Postępowanie w przypadku nasilenia objawów
Należy zapewnić pracownikowi dostęp do jego własnych leków. Nie kładziemy go na siłę, nie układamy w pozycji bocznej bezpiecznej (pracownik jest przytomny). osoba z dusznością najczęściej będzie siedziała lub oprze się o coś, aby łatwiej jej było oddychać. Powinniśmy zapewnić jej spokój i w miarę możliwości ograniczyć liczbę osób znajdujących się w pobliżu do minimum. Jeśli po wzięciu leków objawy nie ustępują, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Nie wolno pacjenta zostawiać samego. Ciągle powinniśmy monitorować stan chorego, aby w razie czarnego scenariusza móc jak najszybciej przystąpić do akcji ratunkowej. Jednocześnie jeśli wiemy, że jakiś konkretny czynnik spowodował wystąpienie objawów, powinniśmy w miarę możliwości jak najszybciej go wyeliminować.
ul. Warszawska 29
35-205 Rzeszów
(budynek Biedronki)
Akceptujemy płatności